5 porad pediatry: Jak uśpić dziecko bez zbędnych łez?

  Kategorie: Noworodek i niemowlę,
4 min
09. paź'23
Wielu rodziców zna problemy z zasypianiem dziecka. Co byś dał, żeby ktoś Ci doradził, jak rozwiązać Twój problem? Istnieje wiele metod uśpienia dziecka bez łez i rozpaczy, ale na każdego malucha działa inaczej. Uznany amerykański pediatra Harvey Karp opracował pięć zasad skutecznego uśpienia dziecka. Czy dasz im szansę?
 
W przypadku małych dzieci wszystko ciągle się zmienia, łącznie ze snem. To, co było prawdą wczoraj, dzisiaj nie jest już konieczne. Małe dzieci nie potrafią odróżnić dnia od nocy, umiejętność tę nabywają dopiero później, dzięki hormonowi snu, melatoninie. Niemożność szybkiego zapięcia jest często spowodowana kolką noworodkową, która dotyka około 20 procent noworodków. Intensywny płacz, który towarzyszy im przez kilka godzin, niepokoi nie tylko dzieci, ale także rodziców.

5 zasad doktora Karpa

Światowej sławy amerykański pediatra Harvey Karp, autor książki Najszczęśliwsze dziecko w okolicy, uważa, że ​​przyczyną powstawania szpilek u noworodków jest słabo rozwinięty układ nerwowy. Według niego u niemowląt brakuje tzw czwarty trymestr, podczas którego poradziłyby sobie ze zmianą otoczenia, a jednocześnie udoskonaliłyby swój rozwój.
Z zacisza macicy nagle trafiają do świata pełnego światła, nowych dźwięków i zapachów, które są dla nich nieznane i które często oceniają jako niebezpieczne. Po urodzeniu widzą bardzo słabo, co również nie zwiększa poczucia bezpieczeństwa.
 
Doktor Karp zapisał 5 podstawowych punktów, których przestrzeganie pomoże dziecku lepiej poradzić sobie z radykalną zmianą otoczenia. Przestrzegając poniższych zasad, stworzysz dla dzieci środowisko przypominające czas, kiedy przebywały w łonie matki. Należy je przeprowadzać stopniowo, w następującej po sobie kolejności. Niektórym dzieciom wystarczy kilka zasad, innym wystarczy wszystkie 5.

Owijanie i otulanie

Ciasne owinięcie kocykiem lub otulaczem z ramionami wzdłuż ciała stwarza u dziecka poczucie bezpieczeństwa i przypomina o ciasnej przestrzeni w łonie matki. Nowe bodźce mogą czasami tak bardzo zdenerwować dziecko, że przestaje Cię postrzegać. Według Karpa ciasne otulanie przygotowuje go do dostrzeżenia kolejnych kroków. Sukces możesz osiągnąć także umieszczając dziecko w gnieździe do spania, co imituje pozycję dziecka w brzuszku i ogranicza jego możliwości ruchu – zupełnie jak w łonie matki.

Pozycja boczna

Nawet pozycja na boku przypomina pozycję w łonie matki. Dla wielu dzieci leżenie na plecach jest niewygodne, do tej pory o tym nie wiedziały, ponieważ w brzuchu nogi były ugięte i dociśnięte do ciała. Wiele kultur, np. Lapończycy i Pigmeje, nosi swoje dzieci przez kilka dni w pozycji embrionalnej. Dzieci są spokojne, zdrowo się rozwijają i przede wszystkim czują się bezpiecznie.

Biały szum

Dziecko w łonie matki słyszało bicie serca, szum tętnic i inne dźwięki ludzkiego ciała. Po przyjściu na świat nagle słyszy inne, nieznane mu dźwięki, dlatego dzieci często są niespokojne i płaczą. Biały szum imitujący dźwięki w łonie matki można imitować w domu na różne sposoby. Pochyl się nad dzieckiem tak, aby znajdować się nie dalej niż 6 cm od jego ucha i zacznij go uspokajać wydając ostre „szhhhhhh”. Gdy zacznie cichnąć, zmniejsz głośność.
 
Można także pomóc przy różnej elektronice - dźwięku urządzeń czy włączonego telewizora. W Internecie można nawet znaleźć nagrania białego szumu, a na rynku są już zabawki, które wydają ten dźwięk. Nie możesz uwierzyć, że coś takiego naprawdę działa? Z pewnością i Ty zasypiałeś zadowolony przy dźwiękach telewizora, przy włączonej pralce lub podczas jazdy samochodem.

Kołysanie i huśtanie

Nasze babcie już uważały kołysanie za lekarstwo na bezsenność. Do bujania nadają się kołyski, huśtawki lub wózki dziecięce. Na początku uspokajania kołysanie powinno być szybkie i gwałtowne. Alternatywą jest rytmiczne uderzanie w plecy dziecka niczym w bębenek. Huśtanie możesz połączyć z noszeniem dziecka w chuście lub nosidełku. Nawet Twoje ruchy podczas prac domowych czy podczas spaceru przyjemnie kołyszą i delikatnie potrząsają dzieckiem. Alternatywą jest oczywiście wózek spacerowy, a część dzieci lubi też jeździć samochodem.

Ssanie

Niemowlęta ssą palce w macicy, ponieważ to je uspokaja. Jeśli dziecko pomyślnie opanowało karmienie piersią, nie bój się używać smoczka, aby go uśpić. Zdaniem dr Karpa należy przestać dawać smoczek przy około 4-5 miesięca, aby dziecko nie nawiązało z nim więzi emocjonalnej.
 
Mogą istnieć inne przyczyny nieustannego płaczu dziecka, takie jak głód, wzdęcia, refluks, reakcja alergiczna na coś, co zjadła matka. Wyklucz także te opcje. Do 5 zasad leczenia kolki noworodkowej dodaj masaże i ustalenie codziennych rytuałów, tak aby dziecko przyzwyczaiło się do stereotypu. Nagrodą powinno być uśpienie dzieck bez zbędnych łez i zadowolenie dziecka i rodziców.