Z dzieckiem na wakacje: praktyczna lista i pomoce w podróży

6 min
08. lip'22

Pakowanie się na pierwsze letnie wakacje z dzieckiem może być nie lada wyzwaniem i początkiem przygody, która będzie Ci towarzyszyć przez cały wyjazd. Czego bezwzględnie będziesz potrzebować i bez czego możesz się obejść? Dowiedzieć się tysiące kilometrów od domu, że zapomniałeś o dość ważnej rzeczy, może zepsuć całe pierwsze wspólne wakacje. Dzięki naszym radom możesz je uratować jeszcze w zaciszu swojego domu.

Jeśli chodzi o listę rzeczy do spakowania dla niemowlęcia, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy: umiarze. Nie chcesz przecież wpadać na lotnisko z wanienką dla niemowlęcia pod pachą i płacić dziesiątek euro za dodatkowe walizki (tak, liczba mnoga). W końcu wakacje kojarzą się ze słowem „dogodzić sobie”, więc już pakując się, skreśl z listy rzeczy, których w pokoju hotelowym nawet nie rozpakujesz.

Podstawowe artykuły i akcesoria do bagażu podręcznego

  • dokumenty – dla Ciebie i dla dziecka. Przygotuj z wyprzedzeniem wszystko, o co mogą Cię poprosić służby lotniska, nie tylko podczas odprawy przed wejściem do samolotu, ale także bezpośrednio na pokładzie i przy wysiadaniu. Niektóre kraje wymagają również potwierdzenia przyjęcia szczepień obowiązujących dla przyjezdnych do ich kraju, dlatego wcześniej dowiedz się wszystkich ważnych informacji o wybranym miejscu docelowym.
  • pieluchy i chusteczki nawilżane – dla pierwszej pozycji na liście komentarz jest chyba zbędny. Ty najlepiej wiesz, ile pieluszek będzie używać Twoje dziecko, więc zapakuj je do bagażu podręcznego i dorzuć dodatkowe. Pieluchy możesz kupić później w miejscu docelowym, ale wcześniej sprawdź lokalne ceny, ponieważ możesz spotkać się z przykrą niespodzianką. Jeśli nie chcesz niepotrzebnie wydawać pieniędzy, zapakuj pieluchy do bagażu rejestrowanego.
  • śliniaczki – przydadzą się podczas karmienia piersią oraz dla niemowląt, które piją z butelki lub jedzą już pierwsze pokarmy stałe. Podobnie jak w domu, jedzenie nie musi być na wakacjach wszędzie. Wiele hoteli oferuje jednorazowe śliniaczki w jadalniach i restauracjach, ale aby być zabezpieczonym, spakuj przynajmniej jeden.
  • smoczek z łańcuszkiem - a najlepiej również z klipsem, za pomocą którego można go przypiąć do ubrania. Zwłaszcza starsze dzieci wymyślają i próbują nowych rzeczy, a rzucanie smoczków lub ich wypluwanie to zdecydowanie jedno z ich ulubionych zajęć. Dzięki smoczkowi z łańcuszkiem unikniesz ciągłego mycia i szukania go.
  • wózek podróżny - ewentualnie wózek nadający do podróży, który szybko złożysz, nie zajmuje dużo miejsca, a linie lotnicze pozwolą na przechowywanie go jako bagaż podręczny. Duży wózek jest wygodny i ma wiele zalet, ale jeśli zainwestowałeś w niego dużo pieniędzy, na pewno nie chcesz, aby pracownicy lotniska i linii lotniczych zepsuli Ci go, bo tak się też dzieje. Ponadto na duże wózki przechowywane w ładowni samolotu można czekać znacznie dłużej niż na bagaż podręczny, co może znacznie zakłócić trasę podróży.
  • chusta do noszenia/nosidełko - w wielu przypadkach pomoc ratująca życie, zwłaszcza jeśli planujesz aktywny wypoczynek. Chusta niemowlęca nie zajmuje dużo miejsca i można ją bez problemu schować do bagażu podręcznego, ale nosidełko może spowodować tylko komplikacje, kiedy trzeba dziecko z niego wyciągać podczas standardowej kontroli na lotnisku.
  • akcesoria do przewijania - zapakuj je do praktycznego plecaka lub torby spacerówki, do której możesz również spakować dokumenty podróżne i niezbędną elektronikę, której nie chcesz chować w luku bagażowym. W torbie do przewijania znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu - matę do przewijania, wkład termiczny, worek na brudne pranie i wystarczająco dużo miejsca do przechowywania pieluch, butelek i innych niezbędnych rzeczy.
  • przekąski – czy Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby od czasu do czasu zjeść coś przekąsiło? Przeczytaj, co przejdzie przez kontrolę na lotnisku i odpowiednio zapakuj przekąski dla swojego malucha. Niektóre linie lotnicze oferują nawet usługę przedsprzedaży żywności dla niemowląt.

Dovolenka s bábätkom rodičia

Co spakować do bagażu rejestrowanego

  • przybory toaletowe - nożyczki, obcinaczki do paznokci, szczotka do włosów, aspirator do nosa, gryzaczek itp. Do kosmetyczki dla niemowlęcia po prostu zapakuj to, czego podczas higieny używasz w domu.
  • kosmetyki dla niemowląt - krem ​​do opalania, puder przeciw odparzeniom, szampon pod prysznic.
  • apteczka - krople do oczu, nosa i uszu, leki na gorączkę, biegunkę, ból, preparaty przeciw ukąszeniom owadów, coś do dezynfekcji ran, węgiel aktywowany, termometr i plastry.
  • fotelik samochodowy - planujesz podróżować podczas wakacji wypożyczonym samochodem? Własny fotelik samochodowy gwarantuje oszczędność kilku euro, a linie lotnicze załadują go do luku bagażowego bez dodatkowych opłat. Fotelik samochodowy musi jednak spełniać określone kryteria i musi być wyposażony w pięciopunktowy pas bezpieczeństwa.
  • ubrania i dodatki – przewiewne, lekkie ubrania z naturalnych materiałów (najlepiej lniane lub bawełniane), wygodne buty, piżamka, owijka, kapelusik, chusta, okulary przeciwsłoneczne, pieluchy do kąpieli, strój kąpielowy. Przygotuj też co najmniej jeden strój na chłodniejsze dni, pogoda potrafi zaskoczyć nawet w miejscu na wakacje.
  • składana wanienka - na pierwszy rzut oka bezużyteczna, z drugiej praktyczna. Składana wanienka zajmuje bardzo mało miejsca i można ją zabrać ze sobą na plażę, gdzie można ją wykorzystać jako brodzik dla maluszka.
  • butelka na mleko - dla pewności zabierz co najmniej dwie, ewentualnie jedną w bagażu podręcznym i jedną w bagażu rejestrowanym. Dzieci traktowane są w samolotach inaczej i można dla nich na pokład samolotu zabrać więcej płynów. Ilość zależy od długości lotu, ale także od linii lotniczej.
  • akcesoria do karmienia – zwłaszcza silikonowe łyżeczki ułatwiające karmienie.
  • dodatkowe pieluchy i chusteczki nawilżane
  • zabawki - ostatnia rzecz na liście, o której na pewno nie chcesz zapomnieć. Nie przesadzaj z zabawkami, dziecko będzie miało na wakacjach mnóstwo nowych bodźców i o niektórych zabawkach nawet nie sobie nie przypomni. Koniecznością jest jednak ulubiony pluszak czy przytulanka, bez którego maluch nie zaśnie, a dodatkowo maksymalnie 5 zabawek, którymi najczęściej bawi się w domu. Odpowiednie są również tekstylne i plastikowe książki, ponieważ nie ulegną uszkodzeniu nawet w wodzie.

Dovolenka s bábätkom prebaľovanie

Co warto rozważyć

  • przenośne łóżeczko – w XXI wieku najprawdopodobniej podczas wakacji obejdziesz się bez przenośnego łóżeczka. Prawie wszystkie hotele (jeśli nie wszystkie) mają dostępne łóżeczka dla niemowlęcia, a jeśli szukasz kwatery prywatnej, zapytaj z wyprzedzeniem, czy mają dostępny ten mebel. W domkach i mieszkaniach, do których zapraszają również z małym dzieckiem nie ma z tym problemu, a gospodarze są przygotowani na takie sytuacje.
  • elektroniczna niania – jeśli nie mieszkasz w dużym mieszkaniu lub domu, prawdopodobnie zawsze będziesz mieć dziecko przy sobie lub w bliskiej odległości. W przypadku pokoju hotelowego nianię zostaw w domu, ale jeśli należysz do drugiej grupy i będziesz spędzać wakacje w domu, spakuj praktyczną elektroniczną nianię, która nie zajmie dużo miejsca w bagażu.
  • mleko w proszku dla niemowląt - warto rozważyć również opakowania mleka w proszku dla niemowląt, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko nie ma alergii i bez problemu może pić mleko każdej marki. Szczególnie w Europie na półkach sklepów można znaleźć mleko od tych samych producentów co u nas, więc byłoby to jak wnoszenie drewna do lasu.
  • kamizelka ratunkowa dla niemowlaka – wiesz już, że podczas wakacji wybierzesz się na wycieczkę łodzią? Wszelkiego rodzaju łodzie wyposażone są w kamizelki ratunkowe, ale nie licz na to, że będą miały również kamizelkę ratunkową dla dziecka poniżej 2 roku życia. Lepiej weź ją ze sobą.

Teraz, gdy jesteś już spakowany, pozostaje Ci tylko jedno – przeżyć podróż z dzieckiem bez stresu, płaczu i krzyku i cieszyć się każdą chwilą pierwszych wspólnych wakacji.