Czwarty trymestr ciąży: słyszałaś o tym?

  Kategorie: Noworodek i niemowlę, Ciąża,
5 min
16. kwi'24

280 dni, 40 tygodni, 9 miesięcy. Potrzebują dokładnie trzech trymestrów, aby w ciele kobiety uformowało się nowe życie i zawołało świat. Jednak nic nie kończy się wraz z porodem, wręcz przeciwnie. Rozpoczyna się nie tylko pielęgnacja noworodka, ale także czwarty trymestr, który niesie ze sobą tyle zmian, co sama ciąża. Zapnij pasy, zaraz wkroczysz w czwarty trymestr!

Amerykański pediatra Harvey Karp po raz pierwszy użył terminu czwarty trymestr, zgodnie z którym okres ten odnosi się do pierwszych trzech miesięcy po urodzeniu dziecka. Według jego teorii dzieci rodzą się za wcześnie i gdyby mogły zdecydować inaczej, spędziłyby nieco więcej czasu w ciele matki. Konkretnie trzy miesiące. Właśnie dlatego zdaniem dr Karpa pierwsze trzy miesiące po porodzie warto postrzegać jako kolejny trymestr, w którym nie tylko dziecko się jeszcze rozwija, ale także zachodzą zmiany hormonalne w organizmie matki.

Co przynosi czwarty trymestr?

Kobieta przez dziewięć miesięcy nie może się doczekać swojego dziecka i nie może się doczekać chwili, gdy zobaczy je po raz pierwszy. Ze wszystkich stron słyszy, że zapomni o bólu porodowym, gdy wreszcie weźmie dziecko w ramiona. Jednak tylko nieliczne osoby opowiadają przyszłej mamie odwrotną stronę pierwszych tygodni po porodzie. Faktem jest, że przypływ hormonów może spowodować dość szaloną kolejkę górską uczuć. Wiele matek, szczególnie w szóstym tygodniu ciąży, jest zdesperowanych, zaniepokojonych i czuje, że nie jest w stanie zaopiekować się dzieckiem. Ogromna zmiana, a zwłaszcza odpowiedzialność za żyjącego człowieka może dać swoje żniwo w postaci depresji poporodowej, która przez wiele osób (lekarze, rodzina, ale także matki) jest nadal bagatelizowana.

Zmiany poporodowe nie są jednak związane wyłącznie z wahaniami hormonalnymi i stanem psychicznym. Cierpi także ciało kobiety, która urodziła dziecko. Wiele matek cierpi na rozdzierający ból spowodowany rozdarciem i zszyciem, niektóre cierpią na złociste żyły, nietrzymanie moczu, krwawienia i nie zapominajmy o bolesnym karmieniu piersią. Oczywiście nie jest łatwo pogodzić się z tym, jak ciało młodej mamy wygląda kilka tygodni po porodzie. Na stan fizyczny matki mogą mieć również wpływ wahania poziomu hormonów, które u niektórych kobiet mogą powodować objawy podobne do tych występujących podczas ciąży.

A co z dzieckiem?

Jeszcze przed porodem dziecko cieszyło się komfortem brzucha mamy. Słuchał szumu krwi pulsującej w żyłach macicy i był przyzwyczajony do ciasnych, ciemnych pomieszczeń. Dlatego bardzo ważne jest, aby już niedługo po urodzeniu stworzyć dziecku środowisko znane z jego obecności. Dziecko należy owinąć w otulacze lub w kocyk, kołysać i w razie potrzeby puścić tzw. biały szum imitujący dźwięk macicy. Pomaga także mocno przytulić dziecko i matkę, ciało do ciała. Wiele dzieci, które po urodzeniu mają problemy ze snem, należy umieszczać w specjalnych gniazdach do spania, które swoim kształtem przypominają ułożenie dziecka w brzuszku i wyzwalają tzw. odruch uspokajający.

Noworodek, podobnie jak matka, przyzwyczaja się do czegoś nowego, nieznanego i jest całkowicie zależny od opieki rodziców. W odróżnieniu od wielu innych ssaków zaraz po urodzeniu nie potrafi chodzić, a jego rozwój przebiega znacznie wolniej. Dziecko rodzi się wyłącznie z odruchami i instynktami, dzięki którym zwraca na siebie uwagę i daje znać rodzicom, że potrzebuje ich pomocy. Przez pierwsze trzy miesiące maluszkowi należy „wciskać” jak najwięcej bodźców, które pomogą mu poprawić zmysły i zaadaptować się do nowego świata. W tym okresie mózg dziecka działa jak gąbka i „chłonie” wszystkie nowe informacje.

Trzeba się przygotować na to, że w czwartym trymestrze dziecko będzie płakać znacznie częściej niż w kolejnych miesiącach. W tych miesiącach konieczne jest dawanie dziecku miłości, dotyku i troski za każdym razem, gdy „zmusza” je płaczem. Nie musisz się wcale martwić, że takim zachowaniem zepsujesz dziecko. Pierwsze tygodnie po urodzeniu są niestabilne, a dziecko nie ma jeszcze ustalonego rytmu dnia. Dużo śpi, robi kupy i płacze, o każdej porze dnia i nocy.

Źródło zdjęć: Freepik

Nie zapominaj o tym…


  • … radzisz sobie świetnie. Nieważne, ile razy Twoje dziecko płacze i Ty płaczesz razem z nim, uświadom sobie, że udało Ci się sprowadzić na świat nowe życie i samo to coś znaczy. Czwarty trymestr dobiegł końca, a po nim Ty i Twoje dziecko będziecie stanowić zgrany, zgrany zespół.
  • …nie każda minuta będzie idealna i nie ma w tym nic złego. Seriale, filmy, książki, a zwłaszcza portale społecznościowe opisują macierzyństwo jako spacer po ogrodzie różanym. Opieka nad dzieckiem jest piękna i pełna miłości, ale jest też wymagająca, stresująca i czasami monotonna. Jeśli czujesz, że negatywnych uczuć jest znacznie więcej niż dobrych, nie bój się szukać profesjonalnej pomocy.
  • …dzieci nie są dobre ani złe. To po prostu dzieci, żywe istoty posiadające własną osobowość. Niektóre śpią lepiej niż inne, częściej ssą, mniej płaczą, szybciej się rozwijają, ale to nie znaczy, że Twoje dziecko jest „złe”.
  • … Twoje ciało jest piękne i silne. Zmienia się, to prawda, i już nigdy nie będzie wyglądać tak samo, ale wykonała świetną robotę w ciągu dziewięciu miesięcy i jednego porodu i robi to nadal po porodzie. W końcu potrafi przygotować mleko z piersi, kołysać dziecko w ramionach i śpiewać mu kołysanki, a tego właśnie pragnie Twój mały tobołek.
  • ... nie jesteś sama. Pierwsze miesiące po porodzie mogą sprawić, że niektóre matki poczują się osamotnione. Przez większą część dnia jesteś w domu sam z dzieckiem, nie masz czasu na dziewczyny i trudno znaleźć chwilę dla partnera i siebie. Jeśli czujesz, że ta samotność Cię dobija, skontaktuj się z nią. Pediatra, ginekolog, partner, ale także rodzice i bliscy z pewnością zapewnią Ci wsparcie, którego potrzebujesz.

Czwarty trymestr to okres, w którym matka i dziecko poznają się, oswajają ze sobą i swoją nową rolą. Nie bój się otwarcie rozmawiać ze swoim partnerem i bliskimi o tym, czego doświadczasz, niezależnie od tego, czy są to uczucia pozytywne, czy negatywne. I pamiętajcie, że jak wszystko, czwarty trymestr kiedyś się skończy i macierzyństwo będzie naprawdę piękne.