Przygotowanie do ojcostwa: Praktyczne rady i wskazówki dla przyszłych ojców

  Kategorie: Wychowanie,
6 min
09. mar'24

W Internecie można znaleźć niesamowitą ilość porad, jak przygotować się do ciąży, porodu i macierzyństwa. Nie znajdziecie tylu artykułów o tym, co czeka ojców po urodzeniu dziecka. Ale ojciec jest także rodzicem i chociaż znacząca kreska na teście ciążowym nie wpływa na niego tak bardzo jak na kobietę, jego życie się zmieni. Jak przygotować się do ojcostwa i jakich zmian się spodziewać?

Przygotowanie do rodzicielstwa to nie tylko kwestia przyszłych mam. Co prawda to kobieta przeżywa ciążę, karmi piersią i najczęściej zostaje z dzieckiem w domu, jednak narodziny dziecka zmieniają życie obojga rodziców. Podobnie jak matki, ojcowie muszą kształcić się i przygotowywać na przybycie nowego członka rodziny z równą odpowiedzialnością. Ale od czego zacząć? I czy w ogóle można przygotować się do ojcostwa?

Zacznij od małych badań

Dowiedziałeś się, że zostaniesz ojcem? Gratulacje! I co teraz, prawda? Najprawdopodobniej nie nosisz pod sercem dziecka i nie spodziewasz się porodu. Ale to nie znaczy, że nie możesz przygotować się na te doświadczenia. Tak jak istnieją grupy wsparcia dla przyszłych matek, istnieją podobne grupy dla przyszłych i młodych ojców. Zacznij szukać informacji w mediach społecznościowych i zostań członkiem społeczności, w której Cię zrozumieją.

Przeczytaj, co przeżywa Twoja partnerka w poszczególnych tygodniach ciąży i jak Ty możesz ulżyć jej w różnych trudnościach ciążowych. Czasami możesz czuć się bezsilna, ale pamiętaj, że nawet Twoja obecność i zaangażowanie przez cały okres ciąży jest ogromnym wsparciem.

Przygotuj się na to, co Cię czeka tuż przed, w trakcie i bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Lekkiej paniki pewnie nie unikniesz, co jest naturalne, ale jednocześnie nie będziesz biegać po domu zupełnie bez świadomości i tracić przytomności przy każdym skurczu. Przeczytaj dużo i o wszystkim, od różnych rodzajów porodu, przez karmienie piersią, po zmianę pieluch. Możesz nie lubić niektórych informacji dwa razy, ale po prostu zdaj sobie sprawę, że nadal masz to o wiele łatwiej niż twój partner.

Zadbaj o swoje zdrowie

Niezwykle ważne jest także zdrowie ojców. Jeśli nie zwracałaś na to uwagi przed poczęciem, już teraz skup się na swoim zdrowiu fizycznym i psychicznym. Czy palisz papierosy Spróbuj rzucić raz na zawsze. Narażenie na palenie podczas ciąży zwiększa ryzyko wrodzonych wad serca u noworodków, czego zdecydowanie należy unikać.

Zwróć także uwagę na swoją dietę, która powinna być zdrowa i zbilansowana. Wiemy, że jesteś już ojcem dziecka, ale przed Tobą jeszcze długa droga opieki. Bogate i wysokiej jakości dania dodadzą Ci niezbędnej energii na długie dni i noce zbliżającego się rodzicielstwa.

Rozmawiaj ze swoim partnerem

Kiedy zaczniemy mówić o różnych aspektach rodzicielstwa, jeśli nie teraz? Omów wszystko, co przychodzi Ci na myśl. Czy zgadzasz się na karmienie piersią? Gdzie będzie spało dziecko? Kto obudzi się w nocy przy tym płaczącym pakiecie? Kto będzie zmieniał pieluchy i kąpał? Czy Twój partner lub Ty zostaniecie w domu z dzieckiem? Czy będziesz używać pieluch wielorazowych czy jednorazowych? Czy będziesz publikować zdjęcia swojego maleństwa w mediach społecznościowych? Jakie i ile zabawek mu kupisz? Jaki styl nauczania wybierzesz?

Tematy, o których trzeba porozmawiać przed narodzinami dziecka, są naprawdę nieograniczone. Jednak dzięki rozmowie z partnerem unikniesz późniejszych nieporozumień i będziesz jak prawdziwy zespół w edukacji, który trzyma się razem na dobre i na złe. Będziecie się wspierać nie tylko jako rodzice, ale także jako partnerzy. Nie zapominaj też o swoich potrzebach i też o nich rozmawiaj. Czasami może nie być to łatwe, ale zawsze lepiej jest wyznać prawdę, niż dusić ją w sobie.

Jakim ojcem chcesz być?

Nie każdy ma świetne relacje z własnym ojcem. Jeśli masz szczęście i masz doskonałego ojca, być może zechcesz być taki jak on. W takim przypadku wiesz dokładnie, do kogo się zwrócić. Ale jeśli twój ojciec był nieobecny w dzieciństwie i okresie dojrzewania lub twój związek do tej pory skrzypiał i skrzypiał, spróbuj poszukać ojcowskich wzorców do naśladowania gdzie indziej i nie popełniaj tych samych błędów, za które obwiniasz własnego ojca.

Czy znasz w swoim kręgu ojców z małymi dziećmi? Spotkaj się i omów pułapki rodzicielstwa. Przyznanie się do strachu nie jest już tematem tabu. Na pewno odczujesz ulgę, gdy zobaczysz, że inni ojcowie też boją się rodzicielstwa i oni też mają z tego powodu kilka zmarszczek na czole.

Odwiedź kliniki ciąży

Konsultacje w sprawie ciąży prenatalnej są dla przyszłej mamy koniecznością i Ty również możesz w nich uczestniczyć. Zobaczysz swoje dziecko na USG, usłyszysz bicie jego serduszka i poznasz wszystkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia mamy i dziecka. Będziesz miał możliwość zadania własnych pytań, na które odpowiedź otrzymasz bezpośrednio od lekarza, a nie tylko od Google.

To samo dotyczy kursu prenatalnego, który wcale nie jest przeznaczony tylko dla matek. Te kursy naprawdę przygotowują Cię do wszystkiego. Dzięki temu nie będziesz już zaskoczona skurczami swojej partnerki w D-day, a podczas gdy ona będzie panikowała, Ty zachowasz zimną krew i spokojnie zaprowadzisz ją na salę porodową. Dowiesz się także, jak opiekować się delikatnym dzieckiem, które przynosisz ze szpitala do domu i jako partner pomożesz Ci przetrwać trudne dni po urodzeniu.

Przygotuj się na zmianę w swoim życiu seksualnym

Twoje życie seksualne ulegnie zmianie i Ty również musisz przygotować się na tę zmianę. Zmiany te prawdopodobnie nastąpią od chwili, gdy dowiesz się, że Twoja partnerka jest w ciąży. Możesz być zdenerwowany, zdezorientowany, przestraszony, ale także tęsknić za jeszcze większą intymnością. Usłyszysz wiele dowcipów na temat braku życia seksualnego w czasie ciąży i po porodzie.

Rzeczywistość jest taka, że ​​minie trochę czasu, zanim wsiądziemy do sprawnego pociągu i nie mówimy tylko o zalecanej sześciotygodniowej rekonwalescencji. Swoją rolę odegra brak snu, emocje, strach przed dotykiem i z całą pewnością psychika partnerki, która nie rozpozna własnego ciała. Również w tym przypadku najważniejsza jest szczera komunikacja, która pomoże pokonać bariery. Na koniec dobra wiadomość jest taka, że ​​seks po urodzeniu dziecka może być jeszcze lepszy, ponieważ to nowe doświadczenie jeszcze bardziej zbliża pary.

Zaangażuj się w przygotowania i pielęgnację

Przed przyjściem na świat dziecka masz mnóstwo obowiązków. Nie zostawiaj wszystkiego swojemu partnerowi i bierz udział jako zespół. Przygotuj pokój dziecięcy, pomaluj go, złóż łóżeczko i przewijak. Weź udział w podejmowaniu decyzji, jaki kolor odzieży wolisz. Naucz się korzystać z fotelika samochodowego i składać wózek. Przeprowadź własny research na temat najlepszych nośników i receptur. Porozmawiaj ze swoim pracodawcą o możliwościach urlopu rodzicielskiego. Pomóż partnerce spakować torbę do szpitala położniczego, przygotować niezbędną dokumentację i odwiedzić wszystkie niezbędne gabinety po porodzie. To tylko część obowiązków, które na Ciebie czekają. Jest ich wiele, ale w parach poradzisz sobie z nimi szybciej.

Jednak Twoja odpowiedzialność nie kończy się na przygotowaniach. W zasadzie wszystko zaczyna się od tego. Zaangażuj się w opiekę nad dzieckiem, domem i wreszcie partnerem. Zmieniaj pieluchy (nawet w nocy), kup dziecku, czytaj mu i śpiewaj, karm go. Uczestniczyć także w obowiązkach domowych, pomagać w zakupach, sprzątaniu i gotowaniu. Bądź kochającym partnerem i zwracaj uwagę na potrzeby młodej matki. Depresja poporodowa nie dotyka nawet najbardziej pogodnych kobiet, które przed porodem były pełne szczęścia i humoru.

Ojcostwo nie będzie łatwe. Ale mimo to będzie piękny, pełen doskonałych przeżyć i będzie to zupełnie nowy, niezbadany etap życia. Nie traćcie poczucia humoru, dzięki któremu nawet eksplozja pieluchy jest niepowtarzalnym przeżyciem i nie zapominajcie od czasu do czasu pomyśleć o sobie i swoich potrzebach. Bo szczęśliwy rodzic = szczęśliwe dziecko.