Stwórz dzieciom idealne warunki do nauki

  Kategorie: Wychowanie, Zdrowe dziecko,
5 min
10. wrz'23
Nadszedł wrzesień, a wraz z nim obowiązki szkolne Waszych maluchów. Oprócz tradycyjnego wyposażenia, które nieuchronnie obejmuje tornister, piórnik, zeszyty, długopisy, kredki, torbę na buty czy pudełko na przekąski, nie zapomnij o samym pokoju dziecięcym. W końcu Twoje dziecko w wieku szkolnym spędzi w nim dużo czasu, ucząc się lub odrabiając lekcje, więc będzie potrzebował przyjemnej, twórczej atmosfery.
 
Twórcza atmosfera pełna energii, porządku i dużej ilości światła to główne atrybuty pokoju dziecięcego, w którym maluchy mogą wygodnie uczyć się. Miłe otoczenie motywuje i inspiruje, a dzieciom z pewnością będzie lepiej, jeśli zasiądą przy stole, który spełnia ich oczekiwania, niż przy stole, który w ogóle im się nie podoba. Ale nie chodzi tylko o stół i krzesła. Pokój dziecięcy dla ucznia powinien spełniać także inne wymagania.

Stwórz przytulne środowisko

Pokój dziecięcy musi być przede wszystkim miejscem, w którym Twoje dziecko będzie czuło się naprawdę dobrze. Białe ściany ozdobione obrazami lub tapetami są idealne, ale jeśli Twoje dziecko chce mieć kolorową ścianę, nie zaprzeczaj temu. Odpowiednie są pastelowe kolory, szczególnie zielone lub turkusowe, lub tapety z delikatnym wzorem. Według psychologów na nadpobudliwe dzieci pomaga także róż lub blady błękit, które działają uspokajająco. Ulubiona bajka lub różnorodne motywy natury nadadzą pomieszczeniu przytulności i dodadzą Twojemu dziecku energii nawet podczas deszczowych jesiennych dni i długich zimowych wieczorów, kiedy zapewne będzie siedział nad książkami.
                                                                                                      Źródło zdjęć: Freepik

Zaoferuj dzieciom inspirację

Meble do pokoju dziecięcego powinny także pobudzać kreatywne myślenie najmłodszych. Wszystko zaczyna się od ścian, na których nie powinno zabraknąć obrazów, map, plakatów czy dzieł własnych małych złoczyńców. Przybory szkolne również mogą wspierać atmosferę nauki. Popularnym wyposażeniem są np. tablice szkolne, na których dziecko może rysować markerami lub kredą, czy przyczepiać różne obrazki za pomocą magnesów. Jeśli dziecko lubi pisać i malować na własnej tablicy, stanie przed krzesłem w szkole nie będzie już tak wielkim strachem.
 
Jeśli w pokoju dziecięcym jest wystarczająco dużo miejsca, a chcesz zapewnić dzieciom więcej frajdy podczas nauki, kup im szkolną ławkę. Najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego lub litego drewna i często wyposażone są w różne praktyczne schowki na kredki czy artykuły papiernicze. Dzieci nie tylko muszą rysować przy szkolnej ławce, ale mogą także bawić się w uczniów i wypróbowywać różne „prawdziwe” sytuacje z zajęć. Składana klasa od Smoby przygotuje je również do szkoły, dzięki czemu nawiążą pozytywną relację ze szkołą i nie będą siedzieć ze stresem za biurkiem.

Podziel przestrzeń na strefy

W pokoju dziecięcym nie powinno być zamieszania. Chaos niepotrzebnie odwraca uwagę dzieci i odrywa uczniów od koncentracji. Dobrze jest podzielić pokój dziecięcy na różne strefy – strefę spania, zabawy i nauki. Kiedy Twój maluch rozpocznie naukę w szkole, z pewnością docenisz liczne zamykane półki, szuflady lub wysuwane pudełka, w których zmieści się wiele zabawek. Dobrze ukryte, nie będą skusić Twojego ucznia do zabawy. Odpowiednie będzie także wygodne krzesło, na którym dzieci będą mogły nie tylko czytać książki, ale także uczyć się nowych przedmiotów.
                                                                                            Źródło zdjęć: Freepik

Zachęcaj do nauki za pomocą zabawek

Najlepiej zachęcać dzieci do swobodnej nauki, najlepiej przy pomocy odpowiednich zabawek. W przypadku niektórych maluchy uczą się więcej, niż mogłoby się wydawać. Świetne są na przykład zabawki dla dzieci, dzięki którym uczeń uczy się liczyć, takie jak sklepy dla dzieci. Zapisując ceny zakupionych towarów i określając prawidłowy wydatek, Twój maluch może łatwo zweryfikować zarówno liczenie, jak i odejmowanie w praktyce. Z kolei naukę języków obcych wspomogą rozmaite obcojęzyczne gry planszowe, a cierpliwość, której dzieciom zdecydowanie potrzeba w szkole, poprawią puzzle.

Zadbaj o doskonały komfort maluszka

Urządzając pokój dziecięcy, nie można zapominać o wygodzie ucznia. Meble, zwłaszcza kącik do pracy, powinny spełniać parametry ergonomiczne, czyli odpowiadać potrzebom dzieci. Dużą popularnością cieszą się stoły z regulacją wysokości z pozycjonowanym blatem oraz krzesła z regulacją, które można dostosować do wieku malucha. Wybierając siedzisko, nie zapomnij o wygodnym podparciu pleców i łokci.
 
Czy Twoje dziecko również będzie korzystać z komputera? Ustaw monitor na wysokości oczu i sprawdź odległość między twarzą a ekranem. Dziecko (nawet osoba dorosła) nie może pochylać się do przodu i wypychać szyi do przodu, co powoduje obciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Blat powinien być dobrze oświetlony światłem dziennym, ale także wyposażony w wysokiej jakości lampę stołową lub punktową. Światło powinno padać z prawej strony, jeśli Twój uczeń jest leworęczny, i z lewej strony, jeśli jest praworęczny.
 
W pomieszczeniu musi być optymalna temperatura, nie przegrzana, ale też nie za zimna. Idealna temperatura wynosi od 20°C do 22°C. Czyste powietrze też jest ważne, jednak jego wrogiem są rozmaite „pułapki kurzu”, czyli pluszowe zabawki, książki i inne drobiazgi eksponowane, których w pokoju dziecięcym jest niezliczona ilość.
 
Aby poprawić czystość i wilgotność powietrza, można zaopatrzyć dzieci w oczyszczacz powietrza z nawilżaczem lub rośliny doniczkowe, które w naturalny sposób je oczyszczają. Umieszczaj je wyłącznie w nieużywanych miejscach lub w narożnikach. Nie zapominaj jednak o regularnej wentylacji, nawet w miesiącach zimowych. Świeże powietrze jest nie tylko zdrowe, ale często jest źródłem nowych, kreatywnych pomysłów.