7 obowiązków domowych, które możesz powierzyć dzieciom

  Kategorie: Wychowanie,
4 min
06. maj'24

Czy uważasz, że to właściwy czas na angażowanie dzieci w obowiązki domowe? Pomaganie w domu może być dla dzieci zabawą, ale także cenną lekcją, podczas której nabędą nowe umiejętności oraz poczują się ważne i odpowiedzialne. Jakie prace domowe nadają się nawet dla najmniejszych dzieci i jakich pułapek należy się spodziewać?

Dzieci lubią naśladować swoich rodziców, o czym świadczą popularne zabawy w zawody. Jeszcze zanim włączysz dzieci w obowiązki domowe, powinieneś pogodzić się z dwiema rzeczami – wszystko zajmie im znacznie więcej czasu, a wykonanie poszczególnych zadań nie będzie idealne. Pamiętaj jednak, że zaangażowanie dzieci w opiekę domową niesie ze sobą wiele korzyści, które zaprocentują w przyszłości.

Prace domowe przyczyniają się do kształtowania zdrowych nawyków już od najmłodszych lat, wzmacniają relację rodzic-dziecko (jeśli oczywiście są wykonywane w rozsądny sposób) i pomagają „wciągnąć” dzieci w niezależnych, pewnych siebie i zorientowanych na cel dorosłych, którzy nie boją się brać na siebie odpowiedzialności. Im starsze dzieci, tym trudniejsze zadania możesz im powierzyć, jednak w przypadku dzieci w wieku 2-3 lat zacznij od poniższych zajęć.

1. Sortowanie i odkładanie prania

Sortowanie prania, a następnie wkładanie go do szafy może być świetną zabawą dla dzieci. Podobnie jak pexy, również podczas dopasowywania skarpetek muszą znaleźć dwie identyczne części. Na tym jednak nie kończy się sortowanie prania. Możesz powierzyć dzieciom czyste pranie wszystkich członków rodziny, które należy podzielić na kopki, a także mogą popracować nad składaniem ubrań. Będzie to wyzwanie nie tylko dla umiejętności motorycznych, ale także logicznego myślenia, a także ujawni różne cechy charakteru dzieci. Być może dowiesz się, że Twoje dziecko jest perfekcjonistą, a z drugiej strony w ogóle nie przywiązuje wagi do starannie złożonych ubrań.

Źródło zdjęć: Freepik

2. Nakrycie stołu

Czy Twój codzienny obiad lub niedzielny lunch jest wydarzeniem rodzinnym? Pozwól dzieciom nakryć do stołu. Trzyletnie dzieci potrafią już rozkładać talerze i sztućce, przechowywać szklanki, a nawet pięknie udekorować stół. Wykaże się ich wyobraźnią i dbałością o szczegóły, ale dodatkowo poznają zasady prawidłowego spożywania posiłków i będą wiedzieć, jak właściwie zachować się nawet w restauracji czy na imprezie poza domem. Możesz poprosić ich o pomoc także po posiłku. Być może nie będą jeszcze w stanie wkładać zużytych naczyń do zmywarki, ale powinni móc układać je na blacie kuchennym.

3. Napełnianie butelek wodą

Czy uzbrajacie się w bidony z wodą przed każdym spacerem? Nie poprzestawaj na tym, po prostu powierz napełnianie butelek dzieciom. Ekologiczne butelki na wodę są wykonane z nietłukącego się materiału, więc jedyne, o co musisz się martwić, to drobna powódź. Nalanie wody z kranu do butelki nie powinno stanowić problemu. Może się tak zdarzyć, jeśli Twoje dziecko zdecyduje się na przykład nalać soku z pudełka do własnej butelki.

4. Wycieranie kurzu

Odkurzanie półek przez wielu rodziców uważane jest za nudne i nieciekawe zajęcie, jednak warto je wykonywać od czasu do czasu. Zaangażuj w tę aktywność dzieci – poczują się ważne i odpowiedzialne. Daj im półki w pokoju dziecięcym, gdzie nie ma przedmiotów niezniszczalnych. Pluszowe zabawki i książeczki z pewnością można bez wypadku złożyć i odłożyć z powrotem na miejsce. Nie trzeba uzbrajać ich w lakier w sprayu, wystarczy sucha ściereczka lub wilgotne ręczniki.

5. Czyszczenie zabawek

Sprzątanie zabawek po każdej zabawie to jedna z pierwszych prac domowych, z którymi stykają się dzieci. Można je zacząć już w bardzo młodym wieku, gdyż ułożenie pluszowych zwierzątek na swoim miejscu nie jest trudne. Sprzątanie zabawek można podzielić na dwa poziomy. Pierwszą będzie proste sprzątanie zabawek ze środka pokoju, ewentualnie przenoszenie zabawek np. z salonu do pokoju dziecięcego. Kolejnym poziomem jest odłożenie zabawek na swoje miejsce, czyli tam, gdzie ich miejsce i skąd dzieci je wyjęły. Dlatego dobrym pomysłem jest zamontowanie półek w pokoju dziecięcym na odpowiedniej wysokości, aby nawet dzieci miały do ​​nich dostęp.

Źródło zdjęć: Freepik

6. Ścielenie łóżka

Pościelenie łóżka zajmuje niewiele czasu, a mimo to wiele osób odkłada to na długo. Uczyń tę czynność poranną rutyną i włącz w nią swoje dziecko. Po porannej higienie i ubieraniu dzieci mogą pościelić łóżko, ale należy się spodziewać, że pościelenie łóżka według własnych upodobań zajmie trochę czasu. Perfekcja w tym przypadku wcale nie jest konieczna, ważne jest, aby dzieci wykształciły dobry nawyk.

7. Podlewanie roślin i ogrodu

Twoje dzieci nie mogą zajmować się podlewaniem roślin doniczkowych ani pielęgnowaniem ogrodu. Nie masz odwagi powierzyć im swoich ukochanych roślin? Przynajmniej zaoferuj im rolę nosiciela wody. Z pewnością mogę nalać wodę do konewki, prawda? Później zaufaj im i pozwól im samodzielnie zająć się „kwiatami pokojowymi” lub ogrodowymi. Poczują się dumni, bo powierzyłeś im opiekę nad czymś żywym. To z pewnością zainspiruje ich do samodzielnego zaoferowania pomocy następnym razem.