Ciąża tydzień po tygodniu: tydzień 40

  Kategorie: Ciąża,
4 min
12. lis'22

Witaj na mecie! 40 tydzień ciąży to tydzień Twojego pierwszego terminu porodu, ale to nie oznacza automatycznie, że dziecko urodzi się w ciągu tych siedmiu dni. Jednak poród jest nieuchronny i ten długo oczekiwany moment może nadejść naprawdę w każdej chwili.

Dziecko w 40 tygodniu rozwoju płodowego jest gotowe do przyjścia na świat i tylko kwestią czasu jest, kiedy zaczniesz odczuwać pierwsze oznaki zbliżającego się porodu (być może nawet już urodziłaś, a nie zdążyłaś wejść w 40. tydzień ciąży). W przypadku, gdy mimo wszystko udało Ci się to zrobić, Twoje dziecko prawdopodobnie waży +/- 3450 gramów i ma około 51 cm długości. Dane te jednak mogą być różne - rolę odgrywa genetyka, stan zdrowia mamy w czasie ciąży i inne czynniki.

Objawy w czterdziestym tygodniu

Czterdziesty tydzień ciąży da mocno w kość, zwłaszcza psychice. Oczywiście będziesz czujna na każdą zmianę i będziesz monitorować dziecko częściej niż dotychczas. W końcowej fazie ciąży czeka Cię:

  • Skurcze w nogach. Mogą Cię one zaskoczyć, ale nie są rzadkością na tak wysokim etapie ciąży. Stretching i przestrzeganie reżimu nawadniania może je złagodzić.
  • Parcie w miednicy. Wywołane przez samo dziecko, które może zejść jeszcze niżej do miednicy, na którą naciska i powoduje ten dyskomfort.
  • Problemy ze snem. W sen z powiek będą spędzały Ci zdenerwowanie i strach, ale także duży brzuszek, który nie pozwala Ci znaleźć odpowiedniej pozycji. Nie przewracaj się niepotrzebnie w łóżku, to tylko sprawi, że będziesz bardziej zdenerwowana. Znajdź spokojne zajęcie, takie jak czytanie lub pisanie dziennika. Nie myśl nawet o dużych obowiązkach, takich jak sprzątanie łazienki czy mozolne ćwiczenia fizyczne.
  • Zmęczenie. Idzie ono w parze z brakiem snu, co może skutkować zasypianiem na stojąco w ciągu dnia. Poddaj się temu i odpoczywaj, gdy tylko ogarnie Cię zmęczenie i wyczerpanie. Możesz sobie na to pozwolić.
  • Skurcze. Skurcze Braxtona-Hicksa wydają się w pewnym momencie przeradzać w te prawdziwe, więc śledź każdy skurcz i zapisuj zarówno jego długość, jak i intensywność.
  • Niepokój. Nawet najspokojniejszą mamę może dopaść ogromny stres tuż przed porodem, co jest jak najbardziej w porządku. Nie trzymaj tego w sobie i mów o tym, co teraz przeżywasz.

Štyridsiaty týždeň tehotenstva

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podczas czterdziestu tygodni ciąży na pewno zdążyłaś przestudiować wszystko, co się dało. Mamy zestawienie pytań i odpowiedzi, których przyszłe mamy najczęściej szukają przy zbliżającym się porodzie.

Czy to normalne być w 40 tygodniu ciąży?

Tak! Choć może się wydawać, że jesteś w ciąży od zawsze, przeciętna ciąża trwa właśnie 40 tygodni. Jeśli dotarłaś do tego etapu, jesteś w ciąży dłużej niż dziewięć miesięcy. Dlatego ginekolodzy i położnicy wolą mówić o ciąży w tygodniach, a nie miesiącach. Jakkolwiek chaotyczny może być to dla Ciebie okres, odetchnij z ulgą - ciąża trwająca 40 tygodni nie jest żadną anomalią.

Co spowodowało przenoszenie ciąży?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Przenoszenie ciąży może być zapisane w Twoich genach, może nawet Ty urodziłaś się po terminie porodu. Potwierdzają to również statystyki jak i np. matki pierworódki lub mamy, u których już kiedyś doszło do przenoszenia ciąży. Powodem może być też płeć dziecka - chłopcom podobno zajmuje to więcej czasu i nie spieszą się z przyjściem na świat. Dokładna data ostatniej miesiączki również może być myląca, dlatego termin porodu może nie być całkowicie dokładny.

Jestem w 40 tygodniu ciąży, kiedy urodzę?

W każdej chwili. Jeśli planujesz poród naturalny i w związku z tym nie masz ustalonego terminu cesarskiego cięcia, dziecko może przyjść na świat o każdej porze dnia i nocy. Jeśli na badaniach lekarskich wszystko jest w porządku i zarówno dziecko, jak i mama mają się dobrze, nie ma powodu, do wywierania presji.

Jak wywołać poród?

Masz już dość i chcesz jak najszybciej mieć poród za sobą? Istnieją naturalne sposoby, które mogą go przyspieszyć. Najskuteczniejsze są długie spacery i seks, które uruchamiają odpowiednie procesy w organizmie. Niektóre mamy polecają pikantne potrawy, ale to może wcale nie być gwarancją wywołania porodu. I odwrotnie, pamiętaj, aby nie próbować leczenia ziołami lub podrażniania sutków - te ostatnie mogą wywołać bardzo silne skurcze, które raczej zaszkodzą niż pomogą dziecku. Jeśli w 40 tygodniu jest to dla Ciebie zbyt wiele i naprawdę nie czujesz się już dobrze, lekarz może również zasugerować wywołanie porodu metodami medycznymi.