Siedzenie niemowlęcia: Kiedy dzieci zaczynają siadać?

  Kategorie:
6 min
22. maj'25

Pierwszy rok życia dziecka jest pełen kamieni milowych. W tym czasie pojawiają się także pytania o to, kiedy dziecko po raz pierwszy zacznie siedzieć i kiedy będzie w stanie siedzieć bez podparcia. Podobnie jak w przypadku postępu w innych dziedzinach, wszystko w siedzeniu ma swój czas, a zwłaszcza swoją kolejność. Co zatem poprzedza pierwsze próby siadania i kiedy dzieci zaczynają siadać?

Przygotowanie dziecka do pierwszej pozycji siedzącej rozpoczyna się około 2 miesiąca po urodzeniu. W tym okresie niemowlęta potrafią już trzymać główkę w górze, a gdy leżą na brzuchu, zaczynają odpychać się od podłoża za pomocą rąk. Czteromiesięczne dziecko zazwyczaj potrafi utrzymać główkę bez podparcia i ma wystarczająco silną górną część ciała, aby siedzieć.

Około 6 miesiąca życia dziecko zaczyna siadać, ale z niewielką pomocą i wsparciem, natomiast uczy się siadać samodzielnie między 7 a 9 miesiącem życia. W tym okresie potrafi także siadać i stać, ale prawdopodobnie nadal będzie potrzebował pomocy w tej czynności. Około 12 miesiąca życia dziecko będzie potrafiło siadać i wstawać całkowicie samodzielnie, bez pomocy.

Przygotuj się i usiądź

Teraz, gdy omówiliśmy już podstawowe liczby, możemy przyjrzeć się sygnałom, które poinformują Cię, że Twoje dziecko jest gotowe, aby usiąść. Pierwszym sygnałem gotowości jest dobra kontrola głowy, której towarzyszą także inne ruchy. Niemowlęta, które są gotowe do siadania, odpychają się od podłoża i przewracają się na plecy, wciąż leżąc na brzuszku.

Już na tym etapie niektórzy rodzice próbują sadzać dziecko, jednak jest to tylko tzw. bierne siedzenie dziecka, które może mu faktycznie zaszkodzić. Siedzenie bierne jest odpowiedzią na częste pytanie rodziców o to, czy 4-miesięczne dziecko potrafi siedzieć. Może, ale siedzi tylko biernie i nie jest na to przygotowany.

Dzieci osiągają etap samodzielnego siedzenia po ukończeniu szóstego miesiąca życia i potrafią się wtedy przewrócić na obie strony. W tym okresie niektóre dzieci zaczynają kołysać się do przodu i do tyłu, podpierając się piąstkami, przygotowując się do raczkowania i czołgania się na czworakach. Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko próbuje odepchnąć się od podłoża z pozycji leżącej i przewrócić się na plecy, możesz pomóc mu usiąść, ale nie zapomnij o jego podparciu (np. poduszkami lub siadając sobie na kolanach).

Istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko będzie w stanie samodzielnie siedzieć, zanim jeszcze nauczy się samodzielnie przyjmować tę pozycję. Jeśli widzisz, że Twoje 5-miesięczne dziecko siedzi, dobrze czuje się w tej pozycji i coraz częściej próbuje ją przyjąć, może robić szybsze postępy niż jego rówieśnicy. Jednak przy odrobinie praktyki wszystkie dzieci nabiorą nie tylko siły, ale także odwagi i pewności siebie i wkrótce będą siedzieć jak profesjonaliści.

Źródło foto: Freepik

Pomóż, ale nie zmuszaj

Albo jeszcze lepiej: stwórz dziecku odpowiednie warunki, aby mogło samodzielnie siadać, i motywuj je. Samodzielne siedzenie bez podparcia wymaga kontrolowanego przenoszenia ciężaru ciała z lewej na prawą stronę oraz z przodu do tyłu, a dziecko musi to ćwiczyć. Aby pomóc dziecku nauczyć się siadać, wprowadź do jego codziennej rutyny następujące czynności:

  • Pozwól swojemu dziecku eksperymentować i odkrywać swoje mocne strony i zdolności. Pozwól mu rozwijać się metodą prób i błędów, ale zawsze bądź przy nim, gdyby potrzebował twojej pomocy.
  • Daj dziecku wystarczająco dużo czasu na podłodze, motywuj je do zabawy na macie z zabawkami odpowiednimi do jego wieku, kilka razy dziennie.
  • Posadź dziecko na kolanach lub między nogami na podłodze. W tej pozycji możesz czytać mu książki, śpiewać piosenki lub bawić się z nim w różne gry ruchowe.
  • Gdy Twoje dziecko stanie się bardziej samodzielne, połóż je na podłodze i połóż poduszki wokół niego, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas nauki siadania. Nie należy kłaść dziecka na kanapie, łóżku ani innych podwyższonych powierzchniach, z których mogłoby spaść.

Czas na własne krzesło

Opieka nad dziećmi przyniesie zmiany całej rodzinie. Maluch zaczyna patrzeć na świat z tej samej perspektywy, z której korzystają jego rodzice i rodzeństwo, jego zabawa się zmienia, staje się na przykład częścią wspólnego posiłku. Krzesło do jadalni dla dziecka doskonale sprawdzi się podczas wspólnych śniadań, obiadów i kolacji. Ale kiedy dziecko może usiąść na wysokim krzesełku? Należy posadzić dziecko na takim krzesełku, gdy potrafi już samodzielnie siedzieć. Zbyt wczesne i wymuszone samodzielne siadanie może niekorzystnie wpłynąć na rozwój umiejętności i ogólnie zaburzyć rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

Fizjoterapeuci pediatryczni zalecają odczekanie co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka i podkreślają, że krzesełko do karmienia powinno być używane tylko przez ograniczony czas, np. do karmienia, gdy dziecko musi pozostać w pozycji pionowej i nieruchomej. Początkowo dziecko nie powinno siedzieć na krześle w jadalni (ani żadnym innym) dłużej niż 15 minut bez przerwy. Długotrwałe siedzenie nie jest zalecane ze względu na postępujący rozwój kręgosłupa. To samo dotyczy umieszczania dziecka w foteliku samochodowym. Podczas długich podróży samochodem warto zaplanować regularne przerwy, podczas których można wyjąć dziecko z fotelika i pozwolić kręgosłupowi odpocząć.

Ważne jest również, aby upewnić się, że dziecko siedzi prawidłowo. Upewnij się, że dziecko jest zawsze zapięte pasami bezpieczeństwa i siedzi na antypoślizgowej powierzchni. Wybierając odpowiednie krzesło i fotelik samochodowy, zwróć uwagę na ergonomiczne kształty, które dopasowują się do drobnego ciała dziecka i ułatwiają mu siedzenie w prawidłowej pozycji.

Źródło foto: Beaba

Czy masz wrażenie, że Twoje dziecko zostaje w tyle za rówieśnikami? Jeżeli Twoje dziecko w wieku 8–9 miesięcy nie potrafi samodzielnie siedzieć, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak 10-miesięczne dziecko nie potrafi siedzieć bez podparcia lub w ogóle, należy skontaktować się z pediatrą w celu ustalenia dokładnej przyczyny. Najczęstszym objawem jest opóźnienie rozwoju motoryki dużej, któremu mogą towarzyszyć następujące objawy:

  • sztywne lub napięte mięśnie
  • ruchy kulawe
  • sięganie po przedmioty lub osoby tylko jedną ręką
  • niewystarczająca kontrola nagłówka
  • dziecko nie sięga po przedmioty i nie wkłada ich do buzi.

Jaki jest więc wniosek? Dziecko powinno być w stanie siedzieć z podparciem w wieku 6 miesięcy, a zdrowe dziecko jest w stanie siedzieć samodzielnie w wieku około 9 miesięcy. Każde dziecko ma swoje własne tempo, więc nie próbuj wymuszać tego kroku, siedząc biernie, lecz daj dziecku przestrzeń i czas. Jeśli Twoje dziecko nie siada po dziewiątym miesiącu życia, zgłoś się do pediatry w celu znalezienia rozwiązania.

Źródło: