Ach, ten sen. Potrafi być taki słodki, ale jednocześnie potrafi dręczyć zarówno dzieci, jak i rodziców. Czasami dziecko po prostu nie może lub nie chce zasnąć, co doprowadza rodziców do rozpaczy. Wielu z nich zastanawia się, czy istnieje uniwersalny sposób, który pozwoli bez większych problemów położyć dziecko do łóżeczka. Eksperci z Beaba rzucili nieco światła na tę kwestię i przedstawiają kilka przydatnych porad.
Sen niemowlęcia to dla wielu rodziców nieznany i pełen tajemnic obszar. Czasami dziecko zasypia bez żadnych problemów, innym razem nie i nie ma nawet chwili wytchnienia. Zapewnienie dzieciom zdrowego snu wymaga cierpliwości i konsekwencji, co często bywa przeszkodą. Porady i wskazówki ekspertów Beaba zapewnią spokojny i niezakłócony sen całej rodzinie.
Wszystko zaczyna się od reżimu
Dzieci lubią rutynę. Wiedzą, czego się spodziewać i kiedy, a przed pójściem spać nie jest inaczej. Pierwsze kroki wyuczonej rutyny są dla dziecka sygnałem, że nadszedł czas spania i przygotowania do snu. Według ekspertów z Beaba, rutyna przed snem powinna wyglądać mniej więcej tak:
- Ciepła, relaksująca kąpiel pomoże Twojemu dziecku osiągnąć właściwy rytm snu. Uspokaja je, przyjemnie męczy, a dziecko stopniowo uczy się, że po kąpieli nadchodzi pora snu.
- Czytanie dziecku bajek na dobranoc to kolejny świetny sposób na uspokojenie się. Jednocześnie spędzicie wspólnie czas i wzmocnicie więź między rodzicem i dzieckiem. Można czytać bajki dzieciom, nawet jeśli nie rozumieją jeszcze fabuły książki. Twój głos je uspokoi, a właśnie to można osiągnąć, czytając je przed snem.
- Śpiewanie kołysanki ma również działanie uspokajające i relaksujące. Dziś na rynku można znaleźć wiele elektronicznych niań, które mogą wykonać ten krok za Ciebie, ale warto też od czasu do czasu śpiewać dzieciom. Pomocna może okazać się również łagodna muzyka w tle.
Źródło foto: Freepik
Środowisko sprzyjające snu
Są dzieci, które potrafią zasnąć nawet na placu budowy. To dla nich (i dla rodziców) ogromna zaleta, ale mimo to wszyscy rodzice powinni stworzyć swoim dzieciom idealne warunki do snu. Pokój dziecka powinien być cichy, ciemny i mieć przyjemną temperaturę, najlepiej między 18 a 20°C. W zbyt gorącym pokoju dziecku może być trudno zasnąć, a jego organizm może się niepotrzebnie przegrzać. Jeśli nie posiadasz termometru pokojowego, możesz skorzystać także z elektronicznych niani z wbudowanym termometrem.
Równie ważne jak temperatura w pomieszczeniu jest światło, a raczej jego brak. Aby zaciemnić pomieszczenie, zwłaszcza w ciągu dnia, zastosuj zaciemniające zasłony i żaluzje, które blokują światło zewnętrzne. Wytworzona w ten sposób ciemność będzie sygnałem dla mózgu, że jest noc i pora spać. W końcu, prawdopodobnie śpisz o wiele lepiej, gdy jest noc i nie budzą cię poranne promienie słońca.
Biały szum w znacznym stopniu przyczynia się również do zdrowego i niezakłóconego snu. Tłumi hałasy z zewnątrz i, ku zaskoczeniu wielu rodziców, pomaga dzieciom szybciej zapaść w krainę marzeń. Ten dyskretny, monotonny dźwięk sprzyja również głębszemu snu u dzieci. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że dźwięki te, znane jako biały szum, przypominają dźwięki słyszane w łonie matki. To trochę jak przyłożenie muszli do ucha. Włącz dźwięk morza lub odkurzacza swoim dzieciom i zobacz, jak szybko zasypiają.
Zaufaj elektronicznej niani
Opiekunki do dzieci. Elektroniczne nianie idealnie nadają się do monitorowania śpiącego dziecka, jeśli nie znajdujesz się z nim w tym samym pokoju. Monitory dziecięce Beaba są wyposażone w zaawansowane technologie, które ułatwiają zdalne monitorowanie dziecka. Rodzice z pewnością docenią te udogodnienia:
- Monitoring audio i wideo umożliwiający wizualną kontrolę stanu dziecka bez wchodzenia do pokoju i wybudzania go. Możesz zobaczyć, czy dziecko śpi, czy jest obudzone, i jednocześnie je usłyszeć.
- Alerty ruchu i dźwięku natychmiast powiadomią Cię o każdym ruchu lub dźwięku wydawanym przez Twoje dziecko. Od razu będziesz wiedzieć, czy Twoje dziecko płacze lub się porusza, dzięki czemu będziesz w stanie natychmiast zareagować.
- Funkcja walkie-talkie umożliwi rodzicom zdalną rozmowę z dzieckiem. Nawet jeśli nie ma Cię w pokoju, Twój głos może go uspokoić.
Najmocniejsze elektroniczne nianie Beaba są wyposażone także w podczerwień i mają wysoką rozdzielczość. U nas znajdziesz nianię z kamerą panoramiczną i funkcją białego szumu lub kołysanki. Dzięki elektronicznej niani możesz naprawdę się zrelaksować, gdy Twoje dziecko śpi, ponieważ będziesz mieć pewność, że jest bezpieczne, a elektroniczna niania natychmiast powiadomi Cię o każdej zmianie w trakcie snu.
Nie zapomnij o regularnym śnie w ciągu dnia
Nie tylko sen nocny, ale także sen dzienny jest niezwykle istotny dla zdrowego rozwoju dzieci. Niemowlę, które dobrze śpi w ciągu dnia i jest wypoczęte, będzie szybciej zasypiało w nocy. Podobnie jak przed snem, tak i przed drzemką w ciągu dnia należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny snu i ustalonej rutyny przed pójściem spać.
Długość snu w ciągu dnia również ma znaczenie. Czas trwania i częstotliwość przerw w ciągu dnia zależą od wieku dziecka. W przypadku dzieci poniżej szóstego miesiąca życia obowiązuje prosta zasada: pierwsza drzemka w ciągu dnia następuje około dwie godziny po przebudzeniu, a druga drzemka w ciągu dnia (drzemka w południe) następuje 2–3 godziny po przebudzeniu z porannej drzemki. Im starsze są dzieci, tym krótsze stają się ich drzemki, a później nie potrzebują już porannej drzemki i mogą zadowolić się drzemką popołudniową.
Zwróć uwagę na oznaki senności
U każdego dziecka występują objawy senności, ale mogą one być bardzo indywidualne. Naucz się rozpoznawać te sygnały i reagować na nie w odpowiednim czasie. Zmęczone dzieci często pocierają oczy, ciągną za uszy, często ziewają, są rozdrażnione i mogą być nadmiernie aktywne, jeśli rodzice nie położą ich spać o odpowiedniej porze. Szybka reakcja na objawy senności może pomóc pozbyć się trudności z zasypianiem.
Unikaj wielu bodźców
Jest to przesadna stymulacja, która może utrudniać dziecku zaśnięcie. Ograniczaj aktywności, które interesują dziecko, co najmniej na godzinę przed snem. Dotyczy to również różnego rodzaju gier pobudzających zmysły, a w przypadku starszych dzieci także oglądania telewizji lub korzystania z telefonów komórkowych. Co najmniej godzinę przed snem zacznij praktykować rytuał kładzenia dziecka do łóżka i zadbaj o to, aby położyć je spać spokojnie.
Źródło:
- Le Sommeil des Enfants : Conseils et Astuces Béaba. Online. In: Béaba. Dostępne na: https://www.beaba.com/fr-fr/conseils-et-astuces/le-sommeil-des-enfants.html.