Raczkowanie i pełzanie u dzieci

6 min
14. maj'25

Samodzielne siadanie, raczkowanie, chodzenie na czworakach, pierwsze kroki... dziecko przechodzi przez różne etapy rozwoju już we wczesnym wieku, a rodzice skrupulatnie monitorują i świętują każdy z nich. Wspomniane wcześniej raczkowanie i chodzenie na czworakach nie są wyjątkiem, ponieważ otwierają przed dziećmi nowe możliwości eksplorowania świata. Kiedy niemowlęta zaczynają raczkować i czy trzeba je tego uczyć?

Chodzenie na czworaka jest bardzo ważnym etapem rozwoju dziecka i pozostaje nim nadal, pomimo że wielu rodziców prowadzi obecnie na ten temat rozmaite dyskusje. „Chodzenie” na czworakach to dla dziecka nie tylko ćwiczenie fizyczne, ale i umysłowe, stanowiące ważny kamień milowy. Podobnie jak w przypadku rozwoju w innych aspektach, dziecko należy zachęcać do uprawiania czworonożności, ale z drugiej strony nie należy go do tego zmuszać.

Przygotowanie do wielkiego wyzwania

Podczas gdy dla dorosłych chodzenie jest tak naturalne jak oddychanie, dla maluchów nawet raczkowanie stanowi prawdziwe wyzwanie. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko raczkować? Prawdą jest, że bycie czworonogiem wymaga gruntownego przygotowania, jednak dzieci zazwyczaj potrafią to robić bez pomocy rodziców.

Dziecko musi najpierw umieć unieść pupę i brzuch nad podłogę, a żeby to zrobić, musi położyć dłonie na podłodze. Dodatkowo, podczas raczkowania ciężar ciała dziecka przenosi się z jednej strony na drugą, a maluch na przemian opiera się na jednej ręce i drugiej nodze.

Przygotowanie do jazdy na czworonogach jest naprawdę intensywne i wymaga ciągłego treningu mięśni. Dziecko najpierw podnosi główkę, następnie obraca się z pleców na brzuch i z powrotem, potem raczkuje, a na końcu staje na czworakach. Oprócz wzmocnienia mięśni rozwija się także zmysł równowagi, który jest niezwykle ważny przy czworonożności.

Źródło foto: Freepik

Kiedy dzieci zaczynają raczkować?

Dzieci zaczynają raczkować mniej więcej w dziewiątym miesiącu życia, jednak jak ze wszystkim, niektóre zaczynają to robić wcześniej, a inne trochę później. Niektóre dzieci całkowicie pomijają etap raczkowania i od razu zaczynają chodzić. Oznacza to, że raczkowanie jest wstępem do chodzenia, a poruszając się na czworakach, dzieci przygotowują się do tego, co czeka je później. Poruszając się na czworakach, dzieci czują się bezpieczniej i wspierają się rękami, które są silniejsze niż nogi.

Dzieci zazwyczaj zaczynają raczkować przed ukończeniem pierwszego roku życia i dopiero po tym okresie można zacząć się martwić. Jeśli Twoje dziecko po ukończeniu dwunastu miesięcy nie przejawia zainteresowania wspinaczką, nie wykazuje nawet pierwszych prób raczkowania, a Ty zauważyłeś u niego problemy z koordynacją ruchów, skonsultuj się z pediatrą. Należy pamiętać, że wcześniaki rozwijają się wolniej i potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć kolejne etapy rozwoju niż ich rówieśnicy.

Prawie nieskończone korzyści

Czworonóg to nie tylko kamień milowy w życiu dziecka. Niesie ze sobą również niemal nieograniczone korzyści:

  • Chodząc na czworakach, maluchy pracują nad stabilnością, wzmacniając mięśnie tułowia, ramion i bioder, co ma pozytywny wpływ na późniejszą kontrolę głębszych części ciała.
  • Poprawia się współpraca poszczególnych grup mięśni, co przyczynia się do poprawy postawy ciała i umożliwia płynniejszy przebieg dalszego rozwoju.
  • Raczkowanie wpływa również na integrację odruchów pierwotnych, zwłaszcza asymetrycznego i symetrycznego odruchu tonicznego szyi.
  • Poprawia się poczucie rytmu i współpraca obu stron ciała, co jest szczególnie ważne przy czynnościach wymagających koordynacji prawej i lewej ręki, np. klaskanie, chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, ubieranie się, pisanie, czytanie itp.
  • Dziecko przygotowuje się do precyzyjnego chwytu poprzez obciążenie dłoni, wydłużanie mięśni palców i kształtowanie krzywizn dłoni.
  • Pogłębia się percepcja wzrokowa i planowanie motoryczne, dziecko uczy się orientować w przestrzeni i oceniać otoczenie.

Źródło foto: Freepik

Wspieraj, ale nie zmuszaj

Pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców, dotyczy nie tylko momentu, w którym dziecko zaczyna raczkować, ale także tego, jak mu pomóc. Jak już wspomnieliśmy, zanim dziecko po raz pierwszy zacznie chodzić na czworakach, musi wzmocnić swoje mięśnie, ćwiczyć zmysł równowagi i, co nie mniej ważne, potrzebuje bodźców, które zachęcą je do osiągnięcia kolejnego etapu rozwoju.

Wspinaczka daje dzieciom radość swobodnego poruszania się, ale jest też elementem rozwoju. Zapewnij swojemu maluszkowi więcej miejsca, niż ma w łóżeczku. Rozłóż matę do zabawy na wolnej, twardej powierzchni w pokoju dziennym, połóż dziecko na brzuszku i rozmieść różne zabawki w jego polu widzenia. Pragnienie posiadania zabawki motywuje dziecko do ruchu i osiągnięcia celu przy użyciu własnej siły.

Na wczesnym etapie dziecko będzie się kołysać na brzuszku do przodu i do tyłu, później zacznie pełzanie, a ostatecznie „stanąć” na czworakach i czołgać się, aby dosięgnąć zabawki. Oczywiście, wszystko to nie wydarzy się w ciągu jednego dnia, lecz w ciągu kilku tygodni.

W okresie, gdy dziecko raczkuje, ważne jest zachęcanie go do ruchu. Dzieci będą zafascynowane światem, który otworzy się przed ich oczami, jednak nadal będą potrzebowały Twojej pomocy. Baw się z dziećmi, stawiaj przed nimi ich ulubione zabawki i wymyślaj nowe sposoby, aby zachęcić je do ruchu.

Jednym ze sposobów na zachęcenie malucha do ruchu może być tor przeszkód wykonany z poduszek lub zabawa ze zwierzęciem. Rodziny posiadające zwierzęta nie mogą ignorować tej futrzastej motywacji. Głaskanie psa lub kota, który jest poza ich zasięgiem, może naprawdę rozweselić dzieci. Czasami najlepszą motywacją są sami rodzice, dlatego nie wahaj się stanąć na czworakach i pokazać dziecku, jak to zrobić.

Pamiętaj, że należy zachęcać dziecko do raczkowania, a nie zmuszać je do tego. Każde dziecko zacznie raczkować, gdy będzie na to gotowe. Nie sadzaj dziecka zbyt wcześnie w chodziku, nie zmuszaj go do stania na nóżkach i nie pomijaj kilku etapów rozwoju tylko po to, aby maluch nauczył się chodzić wcześniej niż inne dzieci w jego wieku.

Przygotowanie do pierwszych kroków

Teraz, gdy już odpowiedziałeś sobie na pytanie, kiedy dziecko zaczyna raczkować, możesz się zastanawiać, jak długo będzie trwał ten okres. Jednak ten etap życia wymaga poświęceń w postaci przeciekających kolan, kombinezonów i spodni dresowych. Dzieci zazwyczaj raczkują przez około 3 miesiące.

Kiedy zmęczą się wspinaczką, a ich mięśnie i zmysł równowagi pozwalają im poznawać świat w pozycji wyprostowanej, zaczynają podciągać się wyżej. Na początku dziecko będzie próbowało samodzielnie wdrapywać się na meble, dlatego w tym okresie nie zalecamy używania obrusów. Dziecko może pociągnąć za obrus i inne rzeczy na stole. Z czasem mały odkrywca nauczy się stać na dwóch nogach bez podparcia i wkrótce zacznie stawiać pierwsze kroki.

Źródło: