Dlaczego warto zajmować się ogrodem z dziećmi? Oto główne korzyści płynące z zabawy w ogrodnika

6 min
13. maj'25

Szybko zmieniający się świat technologii i mediów społecznościowych zmusza nas wszystkich, czy nam się to podoba, czy nie, do życia w tym samym tempie. Nie odbija się to tylko na naszym zdrowiu, ale też na naszych relacjach, a dzieciństwo naszych dzieci również ponosi tego konsekwencje. Ogrodnictwo to jedno z zajęć, które pozwalają rodzinie zwolnić tempo i na nowo połączyć się z naturą. Przyjdź i poznaj z nami główne korzyści pracy w ogrodzie.

Ogrodnictwo z dziećmi nie polega tylko na uprawie roślin. Pracując w ogrodzie rozbudzasz w dzieciach miłość do natury, rozwijasz ich ciekawość, kreatywność, cierpliwość i poczucie odpowiedzialności. Nie bój się pobrudzić sobie rąk razem z dziećmi i oddaj się całkowicie pięknu pielęgnacji ogrodu. Nie musi być wcale duży, bo i na balkonie mogą dziać się cuda.

Niektórzy twierdzą, że główną i jedyną zaletą ogrodnictwa jest smaczny plon z własnych zasobów. Tak, celem każdego ogrodnika jest uprawa własnych warzyw i owoców, ale w ogrodnictwie nie chodzi tylko o to. Ogrodnictwo z dziećmi przynosi szereg korzyści:

  • Przyczynia się do wszechstronnego rozwoju zmysłów. Dzieci dotykają w dłoniach różnych wielkości i faktur nasion, gleby, drewna i liści. Potrafią poczuć zapach różnych kwiatów i zobaczyć kolorowe barwy natury. Tak więc rozwija się dotyk, węch i wzrok, ale gdy próbuje się plonu, rozwija się także smak, a słuch nie pozostaje w tyle.
  • Motywuje dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Wiele dzieci unika jedzenia przede wszystkim warzyw, ale uprawianie ich samodzielnie może zachęcić je do spróbowania tego, co same wyhodowały.
  • Rozbudza ciekawość i, co za tym idzie, chęć uczenia się. Dzieci odkrywają wpływ pór roku, skutki zbyt obfitych opadów na rośliny i skutki długotrwałej suszy. Ponadto dzieci dowiedzą się o szerokiej gamie owoców i warzyw oraz ich poszczególnych odmianach. Ogrodnictwo to niekończący się proces nauki, nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.
  • Pobudza kreatywność, choć na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać. Daj dzieciom pełną swobodę przy zakładaniu ogrodu i obserwuj, jakie kolory kwiatów wybiorą, jaki kształt będzie miał ogród itd. Ogrodnictwo ma swoje zasady, ale może być też kreatywne i sprawiać przyjemność.
  • Wzmacnia więzi rodzinne, gdyż jest to aktywność, w której mogą uczestniczyć wszyscy członkowie rodziny.
  • Łączy dzieci z naturą i uczy je, jak ważne jest dbanie o nią.
  • Uprawa jakichkolwiek roślin, zarówno ozdobnych, jak i użytkowych, wymaga codziennej uwagi, troski i pewnego poziomu odpowiedzialności.

Cztery kroki do udanego ogrodnictwa

Ogrodnictwo z dziećmi ma wiele zalet, z których skorzystają nie tylko dzieci, ale także ich rodzice. Aby rozpocząć tę przyjemną aktywność, będziesz potrzebować tylko trochę miejsca, ziemi i wody, narzędzi ogrodniczych oraz kilku nasion lub sadzonek. Jeśli nigdy nie miałeś własnego ogrodu, nie musisz się o nic martwić. Wszystko ustalicie wspólnie z dziećmi. No więc do dzieła.

1. Zaplanuj przestrzeń swojego ogrodu

Każda roślina potrzebuje słońca i cienia, ale w różnych proporcjach. Niektóre gatunki warzyw i kwiatów lubią bezpośrednie światło słoneczne i nie przeszkadza im wystawianie ich na działanie promieni słonecznych przez cały dzień. Inne rośliny natomiast preferują cień i zbyt dużo słońca jest dla nich szkodliwe.

Przyjrzyj się przestrzeni, w której chcesz założyć ogród i narysuj z dziećmi plan przyszłego ogrodu. Zaznacz na mapie miejsca nasłonecznione i zacienione i napisz w legendzie, kiedy i gdzie świeci słońce. Na tej podstawie możesz wybrać rośliny, dla których warunki w Twoim przyszłym ogrodzie będą idealnie dopasowane. Dzięki temu przygotowaniu dzieci nauczą się planować, logicznie myśleć i analizować.

2. Zbadaj glebę

Pracując w ogrodzie, nie sposób uniknąć brudnych rąk, ubrań, a nawet odrobiny brudu we włosach dzieci. Dzięki temu stopniowo będziesz zmierzać w kierunku udanego założenia ogrodu. Najpierw jednak musisz wiedzieć, z jakim rodzajem gleby będziesz pracować. Za pomocą łopaty lub szpadla wykop dół o głębokości co najmniej 15 cm. Weź garść glinki i mocno ugnieć ją w dłoni. Jeśli wszystko się trzyma kupy, mamy do czynienia z glebą gliniastą, ale jeśli się rozpadnie, mamy do czynienia z glebą piaszczystą.

Najbardziej odpowiednia jest glina lekka i napowietrzona, pozwalająca wodzie i składnikom odżywczym szybko dotrzeć do rośliny, a jednocześnie na tyle twarda, by dobrze trzymać korzenie razem. Przed sadzeniem roślin dodaj do gleby kompost i torf, dokładnie wymieszaj, a natychmiast poprawisz jakość gleby.

Należy również pamiętać, że podczas kopania można natknąć się na różne dżdżownice i robaki. Dzieci mogą się ich bać i uważać je za obrzydliwe, ale wytłumacz im, że te żyjące w glebie stworzonka są pożyteczne i pomagają napowietrzać glebę. Odkrywanie dżdżownic to kolejna zaleta ogrodnictwa – pobudza ono ciekawość u dzieci, a w ten sposób mali ogrodnicy dowiadują się czegoś o podziemnym ekosystemie i jak ważne dla ogrodu są niemal niewidoczne organizmy żywe.

3. Woda jako podstawa

Woda jest jak słońce i cień - niektóre rośliny mogą przetrwać kilka dni bez podlewania, inne natomiast wolą mieć "stopy w wodzie". Jeśli Ty i Twoje dzieci nie jesteście pewni, czy możecie usuwać popiół z roślin w ogrodzie, wykonajcie test kamienny. Połóż na ziemi kamień (najlepiej taki, który nawet dzieci będą w stanie podnieść) i sprawdzaj glebę pod spodem co dwa dni (lub nawet codziennie, gdy jest gorąco). Jeśli gleba jest wilgotna, nie musisz na razie podlewać ogrodu, ale jeśli jest sucha, wyjmij doniczki i rozpocznij podlewanie.

Oczywiście, możesz też osobiście sprawdzić wilgotność gleby. Włóż palec w ziemię (na głębokość około 5 cm) i jeżeli po wyjęciu okaże się, że jest sucha, ogród trzeba podlać. Podlewanie można porównać do sposobu picia wody dla roślin. Z powodu braku wody rośliny cierpią i są zestresowane, nie rosną wystarczająco szybko, brakuje im składników odżywczych, a zaniedbanie podlewania może nawet doprowadzić do ich wyschnięcia. Bez regularnego podlewania dzieci nie zobaczą plonów, dlatego ogrodnictwo to także kwestia dyscypliny i odpowiedzialności.

4. Nie zapomnij o odżywianiu

Tak, dobrze przeczytałeś, nawet rośliny muszą jeść, a podlewanie ich nie zawsze jest wystarczające. Ich ulubionym pożywieniem jest kompost, czyli rozłożona materia organiczna, którą również można przygotować w domu. Obecnie dostępne są także niewielkie kompostowniki kuchenne lub balkonowe, do których regularnie wrzucamy odpady kuchenne, takie jak obierki z warzyw i owoców, fusy po kawie, skorupki jaj i tym podobne. W kompoście z czasem poszczególne „składniki” rozkładają się i tworzą składniki odżywcze dla ogrodu.

Słońce, gleba, woda i składniki odżywcze to cztery podstawowe elementy potrzebne do założenia ogrodu. Niezbędne są także dobrej jakości nasiona, sadzonki i oczywiście narzędzia ogrodnicze. Każdy dobry ogrodnik, niezależnie od tego, czy zajmuje się małą czy dużą działalnością, powinien mieć w swoim zestawie łopatę, szpadel, grabie, konewkę i taczkę.

Jeśli wiesz, że Twoje dzieci będą zachwycone zabawą w ogrodnika, podaruj im cały zestaw zabawek ogrodowych. Prawdziwy ogrodnik musi mieć także kosiarkę, kosz na zbiory i doniczki, w których dzieci mogą uprawiać na przykład zioła lub kwiaty.

Źródło: