Jak się wypróżnić, gdy nie możesz

7 min
13. kwi'25

Uwaga, zgłaszamy zaparcie. Zaparcia są zmorą nie tylko dorosłych, a niestety także dzieci. Jakie są objawy zaparć u dzieci, dlaczego w ogóle występują i jak się wypróżnić, gdy nie można? Jeśli jesteś gotowy na pogawędkę o kupce, czytaj dalej.

Trudności z wypróżnianiem u dzieci oczywiście niepokoją także rodziców. Aby zrozumieć zjawisko zaparć u dzieci, należy zapoznać się z ogólną wiedzą na temat stolca u dzieci. Gdy układ trawienny dziecka działa prawidłowo, jego stolce są regularne i miękkie. O zaparciach mówimy nie tylko wtedy, gdy dziecko w ogóle nie jest w stanie się wypróżnić, ale również wtedy, gdy kupka jest twarda, sucha i towarzyszy jej ból.

Jeśli po raz pierwszy zmieniasz pieluszkę swojemu dziecku, możesz czuć się zestresowana, gdy nie widzisz kupki na pieluszce po każdej zmianie. Prawda jest jednak taka, że ​​częstotliwość wypróżnień u Twojego dziecka może być różna w zależności od dnia. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj robią kupkę przynajmniej raz dziennie, ale możliwe jest, że przez dzień lub dwa nie będą miały zaparć.

Oczywiście, niemowlęta będą robić kupkę częściej w pierwszych kilku tygodniach, zwłaszcza te karmione piersią. Mleko matki jest łatwo strawne i czasami dosłownie przemieszcza się przez jelita dziecka. Jednakże nie zawsze tak będzie. Nawet 3-6-tygodniowe dziecko może czasami mieć rzadsze wypróżnienia i robić kupę tylko dwa razy w tygodniu. Jeśli jednak nic innego nie stanowi dla niego problemu poza częstotliwością wypróżnień, prawdopodobnie nie cierpi na zaparcia.

Jakie są objawy zaparć u niemowląt?

Podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na zaparcia, ale nie masz co do tego pewności? Poniższe objawy mogą wskazywać, że dziecko cierpi na zaparcia:

  • Stolec dziecka wygląda jak drobne kuleczki (lub odchody królicze) lub jest duży i twardy.
  • Dziecko wygina plecy i/lub płacze podczas robienia kupki. Należy pamiętać, że niemowlęta często napinają się podczas wypróżniania, ponieważ często robią to w pozycji leżącej. Jeśli w wyniku tych starań kupka dziecka wygląda ładnie, nie cierpi ono na zaparcia.
  • Dziecko oddaje stolec rzadziej niż zwykle (np. rzadziej niż dwa razy w tygodniu).
  • Dzieci, które potrafią już korzystać z nocnika, będą miały więcej niż jeden wypadek przy kupce w tygodniu.
  • Podczas wypróżniania dzieci skarżą się na ból lub widać, że coś je boli.
  • Krwawienie występuje po lub w trakcie wypróżniania, ponieważ stolec jest twardy i duży.
  • Dziecko trzyma stolec.
  • Wystąpił spadek apetytu.
  • Dziecko jest zmęczone bez wyraźnego powodu.

Źródło foto: Freepik

Jakie są przyczyny zaparć u dzieci?

Zaparcia u małych dzieci zdarzają się rzadko, zwłaszcza gdy nie jedzą jeszcze stałych pokarmów. W tym przypadku najczęstszą przyczyną jest mleko modyfikowane, które może nie odpowiadać potrzebom Twojego dziecka (niektóre mleka są trudniejsze do strawienia). Jednak zaparcia u niemowląt są najczęściej spowodowane zmianą diety, tj. przejściem z mleka matki na pierwsze pokarmy stałe. Ich układ trawienny potrzebuje trochę czasu, aby przystosować się do nowej diety.

Ząbkowanie może również powodować zaparcia u dzieci. Choć nie jest to bezpośrednio związane z zaparciami, niektóre dzieci jedzą mniej w tym okresie z powodu bólu i dyskomfortu, w związku z czym wypróżnienia występują także rzadziej. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka, wypróbuj także różne żele chłodzące o działaniu przeciwbólowym i gryzaki, które można zamrażać, ponieważ również łagodzą ból.

Najczęstszą przyczyną zaparć u dzieci są również leki, zwłaszcza przeciwbólowe i zobojętniające. Jeśli Twoje dziecko zaczęło przyjmować leki i wkrótce potem wystąpiły u niego zaparcia, przeczytaj jeszcze raz ulotkę dołączoną do opakowania i skonsultuj się z lekarzem, czy powinno nadal przyjmować leki.

U starszych dzieci przyczyną zaparć może być zatrzymanie stolca. Dzieci mogą ignorować potrzebę wypróżnienia, na przykład gdy są bardzo zajęte zabawą, lub gdy czują się niekomfortowo korzystając z publicznej toalety (nawet w przedszkolu/szkole) albo nie chcą iść do toalety w trakcie wizyty u lekarza. Zaparcia występują również u dzieci, które mają trudności z przyzwyczajeniem się do korzystania z nocnika.

W bardzo rzadkich przypadkach zaparcia u dziecka mogą być objawem innej choroby, np. niedoczynności tarczycy (obniżonej czynności tarczycy), mukowiscydozy lub choroby Hirschsprunga (stosunkowo rzadkiej wrodzonej choroby objawiającej się niedrożnością jelit). Jeśli zaparcia u Twojego dziecka nie ustępują i nie wiesz, co robić, skonsultuj się z pediatrą. Lekarz ustali dokładną przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie dla małego pacjenta.

Zaparcia nie są równoznaczne z chorobą

Zaparcia nie muszą koniecznie oznaczać, że z układem pokarmowym dziecka dzieje się coś złego. W 95% przypadków zaparcia u dzieci mają charakter czynnościowy i nie są spowodowane żadną poważną diagnozą. Zaparcia czynnościowe oznaczają, że dziecko nie cierpi na żadną chorobę podstawową i nie ma problemów anatomicznych w obrębie przewodu pokarmowego. Ciało działa, ale nie działa tak, jak powinno.

Leczenie zaparć czynnościowych polega na przywróceniu jelitom prawidłowej zdolności do pracy. Zaparcia u dzieci występują najczęściej w wyniku zmiany diety, ale mogą być również wywołane przez leki i zmiany nawyków związanych z korzystaniem z toalety. Szczególnie u dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych dzieci w wieku szkolnym wspomniane zatrzymanie stolca skutkuje zaparciami. Wiele dzieci odczuwa dyskomfort podczas oddawania stolca w przedszkolu lub szkole, a zatrzymywanie stolca jest częstą przyczyną zaparć.

Żegnaj zaparcia falowe

Nic nie trwa wiecznie i dotyczy to także zaparć. Pytanie więc brzmi: „Jak możesz się wypróżnić, skoro nie możesz?” W przypadku zaparć u dzieci można skorzystać ze sprawdzonych porad rodziców, którzy już przeszli przez ten problem. Wiele przepisów przeciw zaparciom jest domowych, ale nadal skutecznych:

  • Czysta woda: Może to brzmieć absurdalnie prosto, ale zwykła, czysta woda jest skuteczna w walce z zaparciami. Jeśli Twoje dziecko ma ponad 6 miesięcy, podawaj mu szklankę wody podczas posiłku. Czysta woda może pomóc w rozluźnieniu jelit, nie powinna jednak zastępować mleka matki ani mleka modyfikowanego.
  • Sok owocowy: Sok z jabłek, śliwek lub gruszek zawiera sorbitol i działa jako naturalny środek przeczyszczający. Od końca czwartego miesiąca możesz podawać dziecku około 60 mililitrów soku owocowego.
  • Przeciery owocowe: Zaparcia są czasami spowodowane przejściem na pokarmy stałe i paradoksalnie to właśnie pokarmy uzupełniające mogą przynieść ulgę dzieciom. Spróbuj przygotować swojemu maluchowi owsiankę z gruszek, brzoskwiń, jabłek, śliwek lub groszku. Składniki te są bogate w błonnik i naprawdę pobudzają pracę jelit. Uważaj z bananami, bo wywołują dokładnie odwrotny skutek i mogą sprawić, że Twoje dziecko będzie miało jeszcze większe zaparcia.
  • Kaszki dla niemowląt: Jeśli w domu masz szczeniaka lubiącego stałe jedzenie, spróbuj podawać mu karmę uzupełniającą składającą się z pełnoziarnistych płatków zbożowych, jęczmiennych lub wieloziarnistych. Te konkretne rodzaje zbóż zawierają więcej błonnika niż ryż i pobudzają odpowiednie procesy.
  • Czopki: Nie są najbardziej popularne wśród dzieci, jednak jeśli chodzi o stymulację jelit, są skuteczne. Wciągają wodę do jelit, zmiękczając stolec i wywołując pożądaną perystaltykę jelit w ciągu 15 minut.
  • Środki przeczyszczające: Nie podawaj dziecku żadnych farmaceutycznych środków przeczyszczających bez konsultacji z pediatrą i farmaceutą. Stosuj je w ostateczności, gdy nic innego nie pomaga, a Twoje dziecko ma problemy.

Rozruszaj to ręcznie

Pomocne w walce z zaparciami mogą okazać się nie tylko określone produkty spożywcze, ale także delikatne ruchy jelit, które łagodzą dyskomfort i pobudzają wypróżnienia. Wypróbuj na przykład masaż brzucha. Połóż dziecko na plecach i delikatnie głaszcz jego brzuszek dłonią lub palcami, wykonując ruchy zgodne z ruchem wskazówek zegara. Możesz naprzemiennie delikatnie pukać w okolice pępka i głaskać od klatki piersiowej w dół do pępka.

Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza jazda na rowerze, również pomagają stymulować jelita. Ponownie połóż dziecko na plecach, chwyć jego nogi i poruszaj nimi tak, jakbyś jechał na rowerze. Ruchy te powinny być powolne, nie nagłe i szybkie. Możesz też przyciągać i odsuwać nogi od brzucha oraz przeplatać to ćwiczenie jazdą na rowerze. Pozycja ta pomaga rozluźnić mięśnie odbytu, co ułatwia wydalanie stolca.

Źródło: