Gry, które bawią (i nic nie kosztują) – część 1

  Kategorie: Zajęcia z dziećmi,
3 min
28. mar'22

Znasz to. Przez dłuższy czas z dziećmi w jednym miejscu. I nagle przychodzi moment, w którym przestają słuchać. Musisz im wymyślić zabawę, aby przestały się nudzić. Oto kilka zabaw, do których prawie wcale nie potrzebujesz dodatkowych akcesoriów..

O czym myślę?

Rekwizyty: żadne
Czas trwania: ok. 5 min.
Wiek: Od 3 lat
Liczba graczy: minimalnie dwóch, ale zabawa jest lepsza, kiedy jest ich więcej. Maksymalnie 6 graczy.

Zasady gry są proste. Najmłodszy z graczy o czymś myśli. Stopniowo inni gracze, jeden po drugim, zadają mu pytania. Można odpowiedzieć na nie tylko tak lub nie. Jeśli odpowiedź brzmi tak, następne pytanie zadaje ta sama osoba. Jeśli odpowiedź brzmi nie, zadaje je następny gracz. Pytający może również próbować odgadnąć, o czym myśli gracz, ale ma tylko jedną szansę. Jeśli pytający nie odgadł o czym myśli gracz, nie może zadawać już więcej pytań. Jeśli któryś z graczy odgadnie o czym myśli gracz, role się zamieniają i teraz on musi o czymś pomyśleć i to jemu zadają pytania . Jeśli nikt nie odgadnie o czym myśli gracz, role się nie zmieniają i to znowu musi o czymś pomyśleć. Pytania lub wymyślane przedmioty należy dostosować do wieku graczy. Możemy w nią zagrać nie tylko w podróży, ale także w domu.

Zgadywanka

Rekwizyty: żadne
Czas trwania: ok. 10 min.
Wiek: powyżej 2 lat
Liczba graczy: 2

Gra polega na zgadywaniu. Pytamy drugiego gracza, jaki kolor będzie miał trzeci lub n-ty samochód, który przejedzie w tym czy innym kierunku. Ktokolwiek zgadnie poprawnie 5 razy, wygrywa. Grę można dostosować. W przypadku starszych dzieci możemy odgadywać marki samochodów. W podróży zaś, z jakiego kraju będzie pochodził samochód. A w poczekalni lekarza, na przykład, czy trzecia osoba, który nas minie, będzie mężczyzną, czy kobietą. W grę możemy grać zarówno w domu, jak i w podróży. Zawsze dostosowujemy ją do otoczenia.

Blog aktywność dzieci

Najbliższa moneta

Rekwizyty: jeden gracz potrzebuje 3 monety
Czas trwania: ok. 10 min.
Wiek: od 3 roku życia
Liczba graczy: 2 i więcej

Oddalamy się 2 metry od ściany (tylko 1 metr dla małych dzieci). Rzucamy na przemian trzema monetami o ścianę. Ten, którego moneta znajduje się najbliżej ściany - wygrywa. Możemy grać przez 3 lub więcej zwycięskich rund.

W grę można grać tylko w domu.

Imię, miasto, zwierzę, rzecz

Rekwizyty: papier i długopis/ołówek
Czas trwania: ok. 15 min.
Wiek: 7 lat i więcej (wymagana umiejętność pisania)
Liczba graczy: 2 i więcej

Gracze tworzą 4 kolumny na papierze: na imię, miasto, zwierzę i rzecz. Jeden z graczy zaczyna cicho mówić alfabet od A do Z. Drugi gracz mówi "stop". Pierwszy mówi, przy której literze padło słowo "stop". Następnie wszyscy gracze wpisują w odpowiednią rubrykę imię, miasto, zwierzę i rzecz na daną literę. Kto pierwszy wypełni wszystkie tabele mówi "koniec" i wszyscy przerywają pisanie.

Następnie wyniki są punktowane. Jeśli dane imię, miasto, zwierzę lub rzecz zostało przez kogoś napisane poprawnie i nikt inny go nie napisał, gracz otrzymuje za to 10 punktów. Jeśli go ktoś inny też go napisał, oboje otrzymują po 5 punktów. Za brak typu nie ma żadnych punktów. W ciągu jednej rundy gracz może otrzymać maks. 40 punktów. Zwycięzcą jest ten, kto jako pierwszy zdobędzie ustaloną liczbę punktów. Może ich być 400 lub więcej. Aby ułatwić grę, możesz zamienić kategorię na inną, np. zamiast miasta, można dać sport lub owoce.

Ciąg dalszy nastąpi...