Ciemieniucha u niemowląt: Jak wygląda i jak się jej pozbyć?

4 min
27. kwi'25

Czy zauważyłaś łuszczenie się skóry głowy swojego dziecka i nie wiesz, co z tym zrobić? Najprawdopodobniej jest to ciemieniucha, która wygląda groźnie, ale nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Wyjaśnimy, dlaczego powstaje strup mleczny, jak wygląda i jak sobie z nim poradzić.

Ciemieniucha to niegroźna choroba skóry, która jest stosunkowo powszechna u niemowląt. Jest to forma łojotokowego zapalenia skóry, która jest typowa dla dzieci i pojawia się wkrótce po urodzeniu. Łojotokowe zapalenie skóry, zwane także łojotokiem, jest niezakaźną, zapalną chorobą skóry, która w postaci ciemieniuchy dotyka 1 na 4 dzieci.

Może pojawić się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po urodzeniu i zazwyczaj znika samoistnie między 6 a 12 miesiącem życia. Już na samym początku z pewnością uspokoi Cię fakt, że ciemieniucha nie boli, nie swędzi i nie sprawia dziecku żadnego dyskomfortu. Jest to raczej kwestia estetyczna, która martwi rodziców bardziej niż samo dziecko.

Pocieszający jest również fakt, że strup mleczny nie jest chorobą zakaźną. Twoje dziecko nie może zarazić się tą chorobą od innych dzieci i nie może jej przekazać innym dzieciom. Nie oznacza to jednak, że należy go zaniedbywać.

Dlaczego powstaje ciemieniucha?

Przyczyna powstawania ciemieniuchy u niemowląt nie jest do końca jasna, jednak lekarze uważają, że jest to prawdopodobnie kombinacja kilku czynników. Gruczoły łojowe na skórze głowy dziecka produkują prawdopodobnie zbyt dużo sebum, co jest prawdopodobnie spowodowane zanikiem hormonów matki. Nadmierna produkcja sebum powoduje następnie nadmierny rozrost drożdżaków Malassezia, które naturalnie występują na skórze dziecka. Ciemieniucha nasila się zimą, kiedy dzieci noszą grube czapki wykonane z nieprzepuszczalnego materiału, co powoduje nadmierne pocenie się i gromadzenie się sebum. Stan ten może się także pogorszyć wskutek osłabionej odporności lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków.

Wielu rodziców zastanawia się, czy ciemieniucha u niemowląt ma coś wspólnego z mlekiem. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Jedyne podobieństwo jest zapewne takie, że wygląda jak zaschnięte, rozlane mleko. Występuje również u niemowląt karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym, ale nie jest reakcją na mleko matki. Dla rodziców może być frustrujące, że nie znają dokładnej przyczyny powstawania ciemieniuchy. Należy jednak pamiętać, że nie jesteś odpowiedzialny za jej występowanie i że ciemieniucha nie ma wpływu na życie ani zdrowie dziecka.

Źródło foto: Freepik

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha u dzieci jest chorobą niegroźną, jednak może budzić niepokój u rodziców, głównie ze względu na swój wygląd. Choroba objawia się tłustymi, łuszczącymi się plamami na skórze głowy dziecka, ale także na twarzy, a czasami także w okolicy pieluszkowej i pod pachami. Najczęściej wygląda to tak:

  • białe, żółte, jasnobrązowe do pomarańczowych, tłuste łuski tworzące strupy, które mogą się łuszczyć;
  • małe, suche płatki skóry w okolicy pieluszkowej, ale także na brwiach, między nosem i ustami, za uszami, na szyi i pod pachami.

Łuski ciemieniuchy wyglądają podobnie na wszystkich odcieniach skóry, a skóra pod ciemieniuchą może być różowa, czerwona, jaśniejsza lub ciemniejsza niż skóra dookoła, zwłaszcza jeśli dziecko ma ciemniejszy odcień skóry.

Czy ciemieniuchę można usunąć?

Tak, tak będzie. Leczenie ciemieniuchy nie polega na podawaniu leków, lecz na przestrzeganiu zasad higieny. W przypadku łagodniejszych postaci łojotokowego zapalenia skóry dostępne są skuteczne i bezpieczne kosmetyki, które nadają się także dla niemowląt. Te specjalne preparaty działają keratolitycznie, dzięki czemu zmiękczają i rozmiękczają łuski, dzięki czemu są łatwiejsze do usunięcia. Zapytaj w aptece o szampon przeciw ciemieniuchy lub o olejek lub krem ​​przeciw ciemieniuchy.

Jeśli masz ciemieniuchę we włosach, nanieś szampon na wilgotną skórę głowy, delikatnie wmasuj, pozostaw na chwilę i spłucz. To samo dotyczy emulsji i kremów. Następnie usuń łuski miękką szczotką. Dostępny jest również specjalny grzebień do usuwania ciemieniuchy, który może ułatwić delikatny proces usuwania ciemieniuchy. Nigdy jednak nie usuwaj mlecznego strupa na siłę i pamiętaj, że łojotok nie zniknie od razu, a Ty musisz uzbroić się w cierpliwość.

Nie wahaj udać się do dermatologa lub pediatry, nawet jeśli:

  • objawy ciemieniuchy utrzymują się przez kilka miesięcy
  • łuski się powiększają
  • ciemieniucha sączy się lub krwawi
  • skóra na głowie dziecka jest gorąca w dotyku
  • skóra dziecka w okolicy ciemieniuchy ma nieprzyjemny zapach.
  • miejsce strupa mlecznego jest opuchnięte lub mocno zaczerwienione.

Lekarz ustali dokładną diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Czasami rodzice mylą ciemieniuchę z inną chorobą skóry, np. łuszczycą, egzemą lub pieluszkowym zapaleniem skóry, które wymagają innego leczenia.

Źródło: